CDRecenze

Walter Schnitzelsson – Fever

Debutové dlouhohrající album slovenských Walter Schnitzelsson vyšlo na podzim. Ale plně nahrávku docenily až sluneční paprsky falešného jara v letošní prapodivné zimě, pomalu rozkvétající stromy, odhalené plné ženské tvary nebo popíjení venku do pozdních nočních hodin. Album Fever je totiž synonymem léta. Deset mazlivých retro hitů, které v sobě nesou to nejlepší z indie rocku a rokenrolu let sedmdesátých.

Ne nadarmo si je vybral Pete Doherty jako předkapelu pro svůj bratislavský koncert. Rukopis Walter Schnitzelsson je očividně inspirovaný zvukem The Libertines a nese v sobě tu těžko napodobitelnou dohertyovskou poetiku opilých archandělů a šplhání do oken nevinných holek. Ač inspirováni, nic vyloženě nekopírují a nevykrádají. Respektive mají vlastní výraz a výsledná mozaika retro ozvěn té či oné kapely a rozličných hudebních období má daleko k další třetiřadé indie kapele.

Angličtina frontmana Jozefa Rezníka je neuvěřitelně přirozená, a stejně tak texty nezní tak, jako drtivá většina sdělení anglicky zpívajících tuzemských kapel. Ne, že by šlo o vyloženě poetické či filozofické skvosty, ale s lehkostí vypráví příběhy a popisuje onu příjemnou letní atmosféru, která většinu posluchačů roztančí.

[youtube id=“-AwjONUSXTs“ width=“620″ height=“360″]

Oproti EP Mother trio poněkud změklo, syrový rokenrol nahradila uhlazenost a popový lesk, jaký má singl This Night’s Fever. I tak ale Walter Schnitzelsson občas hrají pořádně od podlahy – nejpunkovější a nejdivočejší skladbou je Cut Your Hair, která v sobě nese jednoduchost Ramones, nebo připomene punkové pecky Arctic Monkeys nebo zmiňovaných Libertines. Punková je minimálmě v textové rovině skladba Lion, která popisuje zásah policie na rozjeté párty plné drog a roztomile feťácky švihle mluví o teenagerech jezdících na lvech.

Dalším hitem, který by mohl hrát na kdejakém rádiu, kdyby se rádia zajímala o novou muziku, je píseň Million Years, jejíž pomalejší verze byla i na loňském EP. Mým favoritem je pak Your Little Victory, která překypující rozjařeností nepřipomene nikoho jiného než Strokes, ostatně Casablancase občas evokuje i Rezníkův vokál. Skvělou věcí je akustická, bluesovou náladou šmrncnutá a ženským vokálem oživená Blind Love.

Není ale úplně fér vyvyšovat jednu skladbu nad druhou. Vytknout můžu v podstatě jen obal, který vypadá jako reklama na nějakou pojišťovnu. Kapele se zvláštním názvem Walter Schnitzelsson se podařilo vytvořit perfektní zvuk a nahrát album, na kterém se těžko hledá slabé místo a které je možná úplně nejlepším počinem, který loni v Československu vyšel.

Tracklist

1. Last Round Fake

2. Lion

3. This Night’s Fever

4. Blind Love

5. Thrown Into The River

6. Cut Your Hair

7. Your Little Victory

8. Million Years

9. Endless Game

10. The City That Sleeps Well

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button