EPRecenze

Vex – Sanctuary

Píše se rok 1984, symbolické datum, zvěčněné do pop kulturního kontextu fenomenálním Georgem Orwellem, a mladá londýnská kapela Vex vydává svou jedinou samostatnou nahrávku na gramofonové desce, navazující na demo z předchozího roku.

Deska Sanctuary vychází na Fight Back Records, značce, provozované Colinem z Conflict. Na chvilku lehce rozčeří vody a mizí do polozapomnění, aby se o pár desetiletí později, za pomoci post-punkového revivalu, dočkala kultovního statusu a proměny v ceněnou sběratelskou raritu. Dvacet šest let poté vychází věrně zpracovaná reedice dík německému vydavatelství Bomb-All Records, aby prověřila nadčasovost jejího vyznění.

Čtveřice ponurých skladeb se spoustou halových efektů a potemnickou náladou má v sobě charakteristické atributy doby. V těch se prolínají hudební inspirace v kapelách jako UK Decay, Joy Division či Killing Joke s anarchistickým étosem postojů Crass, Conflict či Flux Of Pink Indians.

V návaznosti na to je nutno podotknout, že ponurý gothický punk byl jedním z několika zásadních východisek anarcho punkové scény té doby. Osmdesátá léta se blížila ke své polovině, Crass byli v podstatě mrtví, klasický punk jakbysmet, hardcore začínal koketovat s metalem více, než bylo zdrávo, a pak tu byly záležitosti jako Vex. Zaháčkovaní v divoké politické punk scéně, ale předvádějící tvorbu bližší gothickým post punkovým zjevům, motajících se v rámci tehdy bující batcave scény. Mladičtí punks, transformující své chmurné vize do punkových písniček ve stínu studené války a thatcheristického triumfu sociopatů. Melancholie a pocit bezvýchodnosti tu čiší z každého motivu od úvodu až do samého závěru nahrávky.

Ačkoliv je Sanctuary v zásadě velice kompaktně působící necelou čtvrthodinou goth punku, nejsilněji vyčnívajícími momenty jsou tu druhá It’s No Crime s po ní následující World In Action s velice dynamickým refrénem. Bez debat je fakt, že výsledek neztratil po více než tři a půl dekádách nic ze svého kouzla, a pokud jsou temní anarchističtí punkáči vaším šálkem kávy, Sanctuary je tím pravým ořechovým pro vaše sluchové buňky.

Zpracování desky věrně oživuje původní podobu desky, zmizelo jen v osmdesátých letech oblíbené „pay no more…“ a naopak přibyla příloha s texty, kterou jsem u původního presu (tedy u těch kopií, které se mi dostaly do rukou) nikdy neviděl (což bývala oblíbená nectnost desek na Mortarhate/Fight Back).

V ČR je deska k sehnání u Emergency records.

[youtube id=“FckLlgPY67U“ width=“620″ height=“360″]

Label: Bomb-All Records
Rok vydání: 1984 / 2020
1. Sanctuary
2. It’s No Crime
3. World In Action
4. Relative Sadness

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button