LPRecenze

V/A – Razie 86

Píše se půle 80. let a v místním prostředí stále ještě probíhá „hon na punkáče“, symbolicky naplno započatý kultovní „novou vlnou se starým obsahem“. Každodenní perlustrace příslušníky VB, prokládaná výslechy, se mísí s nadšením z divokých mejdanů a jak legálních, tak nelegálních sporadických vystoupení punkových kapel tam či onde. Zároveň se A-64 ocitnou na kompilaci World Class Punk a dík Lüku Haasovi se poprvé o místním punku objeví zmínka i v Maximum Rocknrollu, což sice kuse, ale přece dává poprvé světu nějaký signál o našem mikrosvětě. V této konstelaci vzniká kompilace Razie, původně s ideou jejího vydání na LP nějakým francouzským vydavatelstvím.

Idea vznosná, leč bohužel nerealizovaná. Nakonec skončí alespoň jako pokoutně šířená kazeta a na tomtéž nosiči vychází v Polsku. Kýžených vinylových drážek se dočkala až nyní, v roce 2021, pětatřicet let poté. Dík za to patří entuziasmu Still Born Records i původním zainteresovaným postavám. Razie je tak tím, co mělo být první autentickou prezentací místního osmdesátkového punku (nebo přesněji hardcore punku v bodě 0) na gramofonové desce – o tom vypovídá i krátké story v přiloženém plakátu. Dík zpracování je to tedy opravdu výrazný posun oproti kazetě, u které jsem v osmdesátých letech neměl ani názvy skladeb.

Páteří celé desky jsou Radegast a jen epizodně existující druhá inkarnace FBP, zde jako FPBII, s Radkem Šantrůčkem. Ty doplňují původní FPB, Středně rychlé šípy, HNF, Plexis a Oi! Oi! Hubert Macháně. Pozastavme se podrobněji u jednotlivých kapel, řekněme dle kvantitativního zastoupení.

Radegast tu servírují patrně svůj nejsilnější materiál, skladby jsou rychlé a zároveň přímočaře chytlavé. Navíc se v nich skvěle prolíná uječený mužský zpěv s ženským hlasem (což pozdější sestavy kapely již postrádaly). Vřískot zpěvu jako by utekl z nějaké rané hysterické italské hardcore punk nahrávky. Radegast předvádějí hardcore punk made in Czechoslovakia v tom nejlepším slova smyslu. Návdavkem jsou tu jejich nejzásadnější hity Pivo, Vyvrhel, Bejrůt nebo Pověz, žes tam nebyl. Na nahrávce se navíc skvěle podařilo zachytit jejich autentickou energii.

FPB II ukazují, jak moc se tato inkarnace kapely lišila od FPB původních. Divoké hardcore punkové, psychotické a občas lehce kakofonní kompozice, kde se zpěvy s manickém kvapu potácejí mezi naprosto nesrozumitelným, neartikulovaným jekotem a halekáním prolínajících se vokálů, stavících na archetypálních „nanana“ popěvcích. V převážné většině vlastně asi žádný posluchač nedokáže rozkódovat, zda se jedná o nějaké neartikulované dadaistické žvatlání nebo totálně zkomolené reálné texty, mající možná i hlavu a patu. Zároveň nabízí spoustu zajímavých nápadů a když zde tato sestava vysekne skladbu Snad od původních FBP, zdivočelou na maximum, ukazuje se její eventuální potenciál. Navíc se jedná o jediný publikovaný materiál epizodní sestavy, s abnormální historickou hodnotou.

Dvěma skladbami jsou tu zastoupeni původní FPB, dík tomu je možné přímé srovnání obou variací téhož jména, v jejich rozdílech a rychle si uvědomuji proč jsem i tehdy preferoval původní Wankovi FPB. Ti zde prezentují silný a svébytný písničkový potenciál, jenž je tu servírován s až nečekaně skvělým zvukem. Skladba Zavalitý je tu navíc poprvé v drážkách gramofonové desky. Píseň Kdo z koho, ten toho mě svou fenomenální gradací dostává stejně jako v půli osmdesátých let. Původní FPB jsou, spolu s Radegast a HNF, tím nejlepším, co tu najdete. A ostatně byli i tím nejlepším, co místní podzemní punk v kontextu doby nabízel obecně.

Hrdinové Nové Fronty jsou zastoupeni dvojicí klasických skladeb z první kazety a skvěle zapadají do konceptu desky, k tomu nahrává i zde použitý velice podařený master obou skladeb. Barikády nový fronty jsou, i za situace, že text komprimuje enormní množství „punkových“ klišé, skvělý a nadčasový hardcore punkový hit.

Středně rychlé šípy předvádějí, tak jak naznačuje již název, středně rychlý punk, mladicky svěží, s výraznou atmosférou a frackovským projevem zpěvu. Ve své době kapela lokálního dosahu, ale o to svébytnější, a jejich skladba Hrdina je důstojným startem celé desky. Středně rychlé šípy jsou jednou z těch kapel, které jsem v době vzniku této kompilace patrně znal pouze z doslechu.

Plexis jsou tu, i při vší nedokonalosti zaznamenaných skladeb (nebo právě díky ní), kouzelní. Skvěle zachycují naivitu a přirozené hochšpatlerství místního mladického punku své doby. Obě skladby ukazují, proč si Hošek a spol. na pár okamžiků dokázali omotat kolem prstu mé patnáctileté já, někdy v rozmezí let 84 až 85. Skladba Máj má skvělou basovou melodii i celkové vyznění a totéž platí i o skladbě Radka.
Oi Oi Hubert Macháně, kteří většině pamětníků utkvěli patrně pouze nejapným popěvkem na skladbu od Crux, tu jsou nakonec zastoupeni skladbou Kravata. Ta je ukazuje vlastně v mnohem lepším světle než jak si je, ve vším možným rozostřených vzpomínkách, pamatuji z půle osmdesátých let. Předvádějí divoký punk s obligátním Oi!OI! pokřikem jako návdavkem.

Z pohledu pamětníka je Razie 86 i taková malá nostalgická jízda, vytahující zpět vzpomínky na mejdany i koncerty v Ostrově nad Ohří, Chmelnici, Lysé, Opatově či na Parníku a dalších místech. Na cestování zalité pivem, levným vínem a zahalené všudypřítomným oparem cigaretového kouře.

Razie je i jakýmsi místním, podstatně amatérštějším (což není myšleno pejorativně), ekvivalentem kompilací Jak Punk To Punk nebo Hardcore Ljubljana, se srovnatelnou dávkou syrové energie a regionální osobitosti zúčastněných interpretů. To se podařilo navíc přenést i do vizuální stránky nadmíru povedeného obalu, který reflektuje dobu vzniku původní nahrávky. I plakát s rozhovory je autentický a čtení retrospektivních vzpomínek zúčastněných interpretů v něm zajímavé. Velká poklona v tomto patří vydavatelce ze Still Born Records, která bez velké pompy vydala skvělé dílko, relevantní snad nejen pro pamětníky a nostalgiky.

[youtube id=“ekje7bOBBkw“ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání: 1986 / 2021
Label: Still Born Records veva_records.punk@seznam.cz

1. Středně rychlé šípy – Hrdina naší doby
2. Radegast – Práce
3. Radegast – Hory doly
4. Hrdinové nové fronty – Barikády nové fronty
5. FPB II – Radkovka
6. Radegast – Pivo
7. FPB II – Kde je dneska na koni?
8. Středně rychlé šípy – Hvězdy
9. Plexis – Máj
10. FPB II – Opilec
11. Radegast – Bobby z Londýna
12. FPB – Kdo z koho ten toho
13. Hrdinové nové fronty – Tanky
14. Radegast – Bejrůt
15. Plexis – Radka
16. FPB II – Snad
17. Radegast – Pověz žes tam nebyl / Vlajka / Nálet
18. FPB II – Vůl z žuly
19. Radegast – Budíček
20. FPB – Zavalitý
21. Radegast – Vyvrhel
22. Oi Oi Hubert Macháně – Kravata je strakatá
23. Radegast – Zlý den
24. FPB II – Hop hop

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button