Reporty

The Libertines přivezli do Lucerny dávku čirého štěstí a euforie

Ex-toxikoman, hoteliér, degustátor sýrů a lamač srdcí v jedné osobě, Pete Doherty, a jeho Libertines v Lucerně naservírovali čerstvou show bez pozlátka a přetvářky. Sice jedou výroční turné ke dvacet let starému albu Up The Bracket, Pete třeba trochu přibral a zklidnil se (dorazil i jeho husky), ovšem neztratili ani špetku ze svého drzého kouzla. Chemie v kapele – a především ta mezi Petem a Carlem – pořád dokonale funguje. Jejich koncerty jsou stále koktejlem divoké hudební rozevlátosti a upřímné radosti z hraní.

Zatímco se chystám vychválit The Libertines, o předkapele se tentokrát vůbec nemá cenu bavit. Velmi chladné a odpudivé cosi s názvem Ramona Flowers znělo od prvních tónů prvního songu naprosto odcizeně a mnozí z přítomných, včetně mě, naprosto nepochopili, jak může taková elektro-koupalištní blbost se slizounským zpěvákem předskakovat někomu tak srdcovému, jako jsou právě Doherty a spol. Rádio do bazénu a rychle na ně zapomenout.

Úvodem k setu The Libertines budiž z repráků se linoucí pulpfictionovská hitovka Jungle Boogie od party Kool & The Gang. Zničehonic se objevují. Distingovaný a klidný basák John. Vždy pozitivní a do teplákovky oblečený bubeník Gary. Klukovsky rozpustilý a roztěkaný Carl. A nakonec Pete, působící vyrovnaněji než dříve, civilně obyčejný.

Deska Up The Bracket slaví dvacet let. To je důvod k jejímu kompletnímu přehrání naživo. Jak je tento přístup u některých kapel extrémně vyčerpávající a otravný, tak u Libertines nám přišlo, jako bychom jejich první oficiální studiovku slyšeli poprvé a byli z ní podobně nadšení jako tenkrát. Songy svižné i pomalé ubíhaly přirozeně a stupňovaly euforii nadšeného davu vyprodané Lucerny. Po dlouhé době jsem zaslechl publikum zpívat s kapelou. I přes tolik excesů a potyček, drogových výletů a výčitek fungují vazby mezi členy dokonale, pořád jim věříte jejich přístup a postoje, jsou to ti autentičtí Boys In The Band.

Dvanáct zářezů Up The Bracket uplynulo jako voda v Temži, nastal čas krátké pauzy. Po ní ještě deset skladeb, opustivších svazující pořadí alba. Mejdan, hitovky. Gary je bez trička od některého z prvních songů. Pete se sice očividně zklidnil, zato u Carla bych sázel na to, že si před hraním dal nakopávací dobrotu. Po těch letech prostě poznáte, jestli je v pódiové performanci „jen“ nadšení z hraní nebo i trocha omamné magie. John rozšlapal jakýsi bordel, asi citrón z hozeného kelímku. Nakonec i jeho rozhýbala energie v sále malé Lucerny a začal nenápadně poskakovat.

Rozdováděný Carl zasedl k piánu na dojemnou You’re My Waterloo. Vzápětí se ale opět jal pochodovat po pódiu s mikrofonem v ruce při Dohertyho zpovědi What Katie Did. Bolestivě romantická je i feťácká etuda Music When The Lights Go Out. Ze studiové nahrávky místy běhá mráz po zádech, naživo je to ovšem ještě hlubší zážitek. Při pasáži s hospodami, kluby, drogami a vanami je člověku až nepříjemně. Vidíte před sebou ty nekonečné mejdany, legraci, která se ale překlápí v odporné kocoviny a šílené dojezdy na hotelových pokojích, vany plné špinavé vody a zahozeného oblečení…

Cílová rovinka koncertu s trojicí songů. Nostalgické postesknutí What Became Of The Likely Lads, lítostivá Can’t Stand Me Now a rozjařená Don’t Look Back Into The Sun. Stagediving nezůstal jen u publika, skočila si i kapela. Lucerna tone ve vybuchující záři a ohlušujícím potlesku.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button