Společné spění do hlubin pekelných na křtu nového alba Acid Row
Nakonec můžeme být rádi, že jsme ten šílený křest ďábelského dítěte Acid Row – jejich nové desky s názvem Afterglow – vůbec přežili. Na koncertě v Kasárnách Karlín byli oslavenci podpořeni výjimečně znovu hrajícími stonery Baro Chandel a stále lépe znějícími tachovskými psychedeliky China Soup. Mejdan, na němž šlo o zdraví a téměř i o život, nás nezajímá – my se podíváme na zub hudební stránce věci.
Venku zima a hnus, ve vnitřních prostorách Kasáren Karlín však od počátku akce příjemně zalidněno a později i narváno. Začněme uprostřed koncertu – a to politováním nad tím, že reunion stoner bluesových Baro Chandel po rozpadu a konci před dvěma lety byl (alespoň prozatím) pouze jednorázový. Protože upřímně – jejich tvorba byla kvalitní a vždy měli potenciál, přesahující náš lokální český rybníček. Uměli být jemní i zuřiví, znít tvrdě, ale přitom být zvukově hraví. Jejich povstání z popela, byť jen na chvíli, stálo za zážitek. Narvaný sál vděčných fanoušků nezapomněl, kdo byli před časem jejich oblíbenci. A když jste zavřeli oči, ocitli jste se v kalifornské nebo nevadské poušti při zlověstném západu slunce.
Celý večer otevírali mladí old school psychedeličtí maniaci China Soup. Nasvícené červené závěsy, jako vystřižené z kultovního Twin Peaks, jim slušely, a jako by byli jednou z kapel, které se na pódiu v seriálu objevily. Tajemnou mlhou zastřená sedmdesátková garáž, poháněná synťáky a zpěvem, vytrženým z dob dávno minulých. Za těch pár let od doby, co se objevili na scéně, se stačili China Soup vyhrát a získat onen vintage zvuk. Tachov má silné rock’n’rollové podhoubí, z něhož vzešli krom China Soup v podstatě i oslavenci dnešního večera. Zatímco Acid Row v relativně krátké době znovu křtí desku a oslavují, od China Soup mi pořád chybí nějaká ta nahrávka, aby si je člověk mohl pustit i doma!
Acid Row. Jen při pomyšlení na tu bestii se zároveň usměji a projede mnou mráz a hrůza. Za těch deset let, co se známe, nedokážu spočítat, kolik radosti, mejdanů, šíleností a běsů jsme spolu prožili. A to s celou rodinou kolem kapely, Divou Bárou a všemi čarodějnicemi a ďábly. Vyrostli jsme spolu, dospěli a stárneme. A křtíme další desku, tentokráte s názvem Afterglow. Krom kapely na stagi jsou na místech nachystáni i fantazií hýřící mágové Weird Visuals, doplňující hudební stránku zajímavou liquid light show. Jejich analogová vizuální kouzla jsem hanebně zapomněl ocenit v reportáži z loňského Stone Smokeru a tímto se jim omlouvám, protože jejich práci znám delší dobu, moc mě baví a očividně nejsem sám.
Acid Row v aktualizované sestavě sypou krom nových songů z placky Afterglow i starší tvorbu a neodpustí si hostovačku – tentokráte ne ex-basáka Davida „Císaře“ Hlůžka, ten bude mít večer jiné funkce, ale kytaristy a zpěváka německých Samavayo, s nimiž vydali Split Row společný song The Serpent, inspirovaný sériovým vrahem stejné přezdívky. A člověk coby posluchač se vlastně diví, raduje a žasne, že se pomalu ale jistě vrací doba koncertů, jak jsme byli zvyklí, a že se v rámci show mohou objevit hostující hudebníci a to i z jiných zemí! Na samotný křest nové desky si kapela přizvala na stage dvě osoby, dlouhodobě spjaté s fungováním celého soukolí. Divou Báru, starající se v podstatě od počátků o vizuální stránku věci, a výše zmíněného Císaře. Křest působil na poměry Acid Row celkem civilně a klidně, atmosféra celého večera naštěstí byla divoká a rozevlátá. O afterparty se následně postaral se svým výběrem songů David Hlůžek, tentokráte v hávu dalšího alter-ega „El Torpedo“.
Na závěr se sluší pochválit prostory, organizaci a hlavně zvuk v Kasárnách Karlín. Protože i přes střídání klidnějších pasáží a totální uřvanosti byl sound všech tří skupin dobře čitelný a vyvážený. Ač se na pódiu i pod ním dělo dost bordelu, posluchačky a posluchači neztratili přehled ve zvuku nástrojů ani v tom, co se line z mikrofonů, což se na těchto koncertech v horším případě může stávat. Klobouk dolů za zvukovou úpravu!