LPRecenze

Slobodná Európa – Pakáreň

Osmdesátá léta skončila a v popřevratovém balastu vznikají v československém prostředí první punková alba. V Čechách se na nenasyceném trhu hledí co nejrychleji přiživit jako štěnice nově vznikající hudební buržoazie, která dá vzniknout deskám jak ověřených jmen, tak i obskurním zoufalostem typu Svatý Vincent, Serious Music či Divnej Pach. Na Slovensku oproti tomu tou dobou vyšla pouhá čtyři alba, která jsou naprosto nadprůměrnou vizitkou místního punku – Zóna A, Extip, Davová psychóza a Slobodná Európa. Právě ti posledně jmenovaní, a z této sestavy služebně tou dobou i nejmladší, ve své tvorbě dokázali ukázat největší stylový rozsah a konečně vydávají reedici své první desky Pakáreň.

Slobodná Európa se tu od prvních akordů prezentuje především jako rocknrollová kapela s abnormálně silným tvůrčím potenciálem. Punk se mísí s tehdy módním glamem, provařeným dík komerčnímu úspěchu Guns & Roses, a v nemenší míře i s goth rockem. Kapela na desce mezi těmito vlivy proplouvá s přirozenou lehkostí, jak to v našich končinách nedokázal nikdo jiný. To vše doplňuje o texty snoubící v sobě dobovou mladickou bezstarostnost, pošmournost i schopnost čas od času vizionářsky uhodit hřebíček na hlavičku.

Rockovou tvář kapely tu plně ukazuje úvodní Som ten, která, pokud bych ji chtěl přiblížit někomu žijícímu mimo místní rybník, zní jako kříženec Dictators s Hanoi Rocks a The Cult v podání party jugoslávských punks. Co víc, píseň má vše co dělá hit hitem, silný popěvek i odzbrojující chytlavý nosný rif. Glam Rock ovšem záhy střídá punk v podobě ramonesovsky přímočarého a bezprostředního Love Songu, pohrávající s krásou lyrické banality. Ve svižnějším tempu jede i třetí Nikdy To Tak Nebude, kterou považuji za jeden z nejsilnějších momentů desky. Klasický punk jde ruku v ruce textem, který až překvapivě výstižně sundává klapky z očí našich tehdejších zasněných popřevratových já. Následující Golden beach by pro změnu klidně mohla vypadnout z tvůrčí dílny Mika Nesse. Geniální svou melodií je i Dievča z horných 10 000. Vlastně celá A strana je hit za hitem, včetně provařené Analýza dokázala hovno, která si dík jednomu vulgárnímu slovu získala pověst, jakou si nezaslouží, a s oblibou ji pod pódiem pořvávají pivem nasáklí nádražní punks,

Slobodná Europa našla to, co dělá nadprůměrnou kapelu – spojení talentu písničkového s citem pro to psát popěvky, které jsou silné, a co víc, jsou přirozeně opravdové, aniž by sklouzávaly do vyprázdněných klišé. To stoprocentně vystihuje můj osobní hit otevírající druhou stranu Ráno (1.2.1991), kytary s náladou někde mezi Iggy & The Stooges a Sisters Of Mercy, jdou ruku v ruce s mrazivou deklamací potemnělého textu.

Osobně bych se asi obešel bez Matuškova cover songu, ale to je možná dáno mou v dětství vypěstovanou alergií na cokoliv s ním spojené. V následující Rock’n’Roll mě vždy znovu a znovu odzbrojuje „Poď bejby dáme drink, zabudneš na everything“. To je textově genialita v jednoduchosti a čirá esence rocknrollové přirozenosti. Neméně famózní je ovšem i bluesová Neděla. Epický závěr pak svou gothic rockovou atmosférou obstarává The End.

Reedice zní skvěle, zvuk má samozřejmě nepatrně jiný charakter než původní verze a některé kytary v něm při pozorném poslechu vylézají lépe. Poprvé je tu i textová příloha, a co víc, taková jaká působí zcela dobově. Obal je zjevně zrestaurován oskenováním původního, takže obrázky mají nepatrně menší hloubku a ostrost, ale předpokládám, že originální podklady jsou dávno v trapu a tohle je patrně maximum, co se s ním dalo udělat.

Pakáreň je bez debat tou nejsilnější deskou, jaká v krátce popřevratové době v česko-slovenském prostředí vznikla. Je klasikou – klasikou, která ani po čtvrtstoletí nezestárla. Ačkoliv své mistrovské dílo Slobodná Európa vyplodila až o desetiletí později v podobě jen těžko překonatelné Trojky. Pakáreň je taková její starší, bezstarostnější, ale srovnatelně sexy sestra se stejnou DNA v drážkách. Tak a nyní nazrál čas na vinylové edice Trojky, Unavených a zničených a Čtyřky!

Nakonec zpráva pro ty, kdo nechtějí podporovat případné vinylové spekulanty, deska je stále k mání za normální cenu u vydavatele.

[youtube id=“7UUxmvtm2yI“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: matusrecords.de
Rok vydání: 1991 / 2017

Tracklist

1.       Som ten

2.       Lovesong

3.       Nikdy to tak nebude

4.       Golden Beach

5.       Čo sa stalo s naším životom

6.       Dievča z horných 10000

7.       Stará sladovňa

8.       Analýza dokázala hovno

9.       Ráno (1.2.91)

10.   Růže z Texasu

11.   Apatia

12.   Rock’N’Roll

13.   Pakáreň II

14.   Nedela

15.   Ivan

16.   The End

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button