RECENZE: Punk v obrazech. Subkulturní čs. scéna 1983-2007 objektivem Štěpána Stejskala
Fotoknihy jsou jedním z nejzajímavějších médií zachycujících subkulturní vývoj punku a jeho proměny v čase. Zvláště pak pokud zabírají široký časový úsek. Kniha Punk v obrazech, čerpající z archivu veteránského fotografa Štěpána Stejskala, který patřil se svým fotoaparátem a vizáží zarostlého hippie k neodmyslitelným figurkám punkových akcí od první půle osmdesátek.
Úvodní psaná část je složena jak z textů psaných přímo autorem fotografií, tak i kolekcí oslavných ód z pod klávesnic různých dalších lidí. Plus body pak rozhodně lze přičíst Stejskalovu zalíbení si punku v Barmě a jeho prezentaci v několika fotografiích.
Štěpánův subjektivní punkový svět a jeho vizuál se téměř striktně drží post-Exploited vzoru mohawk/počmáraná nepadnoucí bunda, což samozřejmě v celé šíři této hudební subkultury je de facto marginální imidžová záležitost, která je na druhou stranu z pohledu fotografa možná navýsost atraktivní „známkou punku“.
Úvod fotografické části zachycující v černobílém formátu 80. léta je impresivní a zasloužil by si nesrovnatelně větší prostor, zvláště za situace kdy nemám pochyb o monstrózním rozsahu Štěpánova archivu. Stejně tak by si nesrovnatelně větší prostor zasloužily skvělé momentky bezejmenných punks, namísto zbytečně se opakujících záběrů kapel, v dokola omílaných variacích tématu „chlápek s kytarou, co křičí do mikrofonu“. Poněkud příliš záhy přichází doba barevná, a s ní se ocitáme v popřevratové době, kdy se subkultura poněkud uniformizuje, a fotografie se stávají trochu fádním kolovrátkem. Ale jsou tu i silné momentky, jako klučina sedící u plotu po rvačce s nazi skinheady. Záplavou jako podle kopíráku vypadajících účesů začínám být ale v této části lehce vyčerpán.
Trochu mi uniká, proč v knize s názvem Punk v obrazech skončila fotka metloňů třesoucích hlavami na koncertě Törr či týpek v tričku Running Wild popsaný jako „fanoušek Root“, nicméně i tato fota mají svou dynamiku a šarm. Stejně tak tu poněkud nepatřičně působí anonymní kapela popsaná jako Varukers, která určitě není Varukers, haha.
Punk v obrazech je obrazový dokument reflektující pohled na punk očima jednoho člověka, nesnažící se nic objektivizovat, což samozřejmě vytváří zjednodušení, ale s tím je nutno počítat již předem. Je to otisk pohledu na punk očima Štěpána Stejskala v rozmezí více než dvou dekád a jako taková je tato kniha hodnotná a zaslouží si své místo v knihovně těch, co tímto mikrosvětem žijí. Véva Records tak pokračuje v záslužné publikační činnosti, které se místnímu podzemnímu rockovému světu stále nedostává.