Druhá archivní živá deska F.P.B. v půl roce. To je na kapelu, co se ve své původní inkarnaci rozešla v půlce osmdesátých let (aby si později střihla pár epizodních návratů) celkem slušná nadílka.
Zatímco onen cca půl roku starý živák od PHR Records (recenze) zachycuje původní F.P.B. v jejich de facto finálních dnech, ten aktuální je o přibližně rok a půl starší a představuje F.P.B. v jejich pro mě asi nejklasičtější podobě a tak, jak jsem je viděl poprvé živě. Ostatně přesně tuto nahrávku jsem někdy v pětaosmdesátém vydatně proháněl ve svém kazeťáku.
Už rozjezd je skvělý a obstarává ho z řetězu utržená interpretace skladby Non-Alignment Pact, přetextovaná do češtiny jako Vypadni nebo nehraju. Ta pochází z tvorby Pere Ubu, kapely, která svým avantgardním duchem byla F.P.B. blízká, a co víc, byla jednou z neoddiskutovatelných inspirací. Následující necelá třičtvrtěhodina koncertu z laťky nasazené v úvodu nikterak nepolevuje. Mimochodem, všechny zde obsažené nepůvodní skladby jsou takové svébytné hity. Psychotický Svatý Pes původně od Residents, hypnotická Zatáhnout od Killing Joke, v pseudo původní verzi nazpívaná Stab Your Back od The Damned a pro mě jako nepsaný vrchol Kárný tábor alias Turist I tillvaron od stockholmských Ebba Grön. Celá nahrávka ovšem není primárně o coverech a jsou tu stěžejní autorské písně původních F.P.B. jako Noha, Ať, Návraty, Pes, Snad, Slepci nebo divoká Vrána na prameni. Takto bych mohl vlastně vyjmenovat skladbu po skladbě, které mám zažrané pod kůží od půle osmdesátých let, a tím, jak nám mozek zvuk propojuje s obrazy, aby oživoval zapadlé vzpomínky, se v duchu ocitám zpět ve svých patnácti, kráčejíc ulicí v kožené bundě. Nicméně to, co se točí na gramofonu, je mnohem více než mentální stroj času pro obstarožní figurky. Je to neoddiskutovatelně jeden ze stěžejních a nejvýraznějších momentů první dekády místního punku. Spousta z postupů kapely evokuje nonkonformní americký punk či hardcore počátku osmdesátých let. Je tu duchovní spojnice s tvorbou záležitostí, ve kterých se podobným způsobem kloubila rovnou měrou inspirace punkovou syrovostí s nonkonformním duchem avantgardně alternativních postupů. Je tu jakási spřízněnost inspiracemi, která, i přes vzájemnou vzdálenost, dává vzniknout obdobně oduševnělému pojetí punku.
Oproti mé 80’s kazetě tu chybí super krátká skladba Egoista. Ta, dle mého, navíc nepatřila k tomu podstatnému z tvorby kapely a vždy spíše plnila funkci takové lehce obskurní blbinky na okraj. Punkový sběratelé ji navíc najdou na kompilaci 1984 the Third.
Obal sedí k dobovému kontextu a je postaven na původní kresbičce Lüka Haase. Ten kazetu vydal jako svůj první vydavatelský počin. Díky tomu se jí dostalo sluchu i v tištěných veličinách tehdejší podzemní subkultury Maximum Rock’n’roll a Flipside. A co na to říkali? Příkladně Flipside toto: A punk band from Czechoslovakia and an excellent one at that! Great guitar work, greater vocals and an unbeliavably great version of Killing Joke’s „Wardance“. Slušná sprška komplimentů od zinu, který byl zásadním jihokalifornským punkovým tištěným médiem. Textová vložka jak v češtině, tak angličtině, navíc obsahuje fůru dobových fotek.
O restauraci zvuku se postaral sám Miroslav Wanek a výsledek má až překvapivou šťávu. Bubny jsou sice poněkud utopeny v mixu, ale kytary dostaly slušné grády a vše válcuje všeobjímající syrová energie, kterou kapela ve svém rozpuku sršela z každého úderu do nástrojů. Ta je sem efektně přenesená do drážek gramofonové desky a tím zachovaná i nadále.
Rok vydání: 2022 / 1985
Label: Still Born Records punkdistro
- Vypadni nebo nehraju
- Noha
- Ať
- Návraty
- Ulice
- Svatý pes
- Zatáhnout
- Prodejný park
- Navoněný
- Snad
- Pes
- V kárném táboře
- Vrána na prameni
- Kapesník v kaluži
- Křik v modrém
- Slepci
- Stab your back