Magazín

Lemmy, B. B. King nebo Rico Rodriguez. Morbidní ohlédnutí za rokem 2015

Vzpomínání na uplynulý rok se ne vždy nese v optimistickém duchu. Abychom se pokrytecky netvářili, že jsme loni jen vymetali koncerty, užívali si, dělali bordel a všechno bylo v pohodě, měli bychom si připomenout, kteří hudebníci a lidé, motající se kolem alternativní i klasičtější scény, nás opustili. Vezměme smutná oznámení chronologicky, tak, jak naši hrdinové odcházeli.

Hned v úvodu loňského roku zemřel 15. ledna ve věku 75 let Kim Fowley, kultovní a zároveň vtipná a bizarní postava, která fušovala do mnoha odvětví, týkajících se hudebního vyžití. Od konce padesátých let až do své smrti působil jako producent, manažer, zpěvák a textař. V letech šedesátých produkoval a pomáhal nahrávat hromadu úspěšných songů místních kapel v Los Angeles a napsal řadu textů i vlastních písní. Jeho nejslavnější éra přišla v sedmdesátkách, kdy pracoval s profláklými interprety, jako byli Alice Cooper nebo KISS, většina z nás si ho ale bude pamatovat hlavně jako manažera divokých koček rock’n’rollu v čele s Joan Jett a Cherie Currie The Runaways.

Další výraznou postavou, která se přímo radioaktivně angažovala v hudbě, tentokrát v rámci punkové scény, byl producent Thom Wilson – ten v osmdesátých a devadesátých letech produkoval alba kapel jako Social Distortion, Adolescents, Bad Religion, T.S.O.L. nebo Dead Kennedys. Spolupracoval i s Iggy Popem nebo Stivem Batorsem a s The Offspring – produkoval mimo jiné jejich legendární průlomové album Smash z roku 1994. Thom Wilson odešel loni osmého února.

Čtrnáctého května nás v úctyhodném věku 89 let opustil „král blues“ Riley B. King, známý spíše pod jménem B. B. King (zkratka mimochodem vznikla z přezdívky Blues Boy, kterou získal jako dj v rádiu). Působil od roku 1948 jako bluesový kytarista a zpěvák, producent i textař. Legendární blues man byl skutečným srdcařem a zuřivým hudebníkem – nedal z ruky svou věrnou kytaru, kterou pojmenoval Lucille, za každý rok aktivní kariéry byl schopen odehrát více než dvě stě koncertů, někdy jich byly i tři stovky, vydal přes padesát alb, o hromadě ocenění ani nemluvím. Razil specifický styl hraní blues a tím samozřejmě ovlivnil spousty dalších hudebníků. Long live the King of the Blues!

Na podzim smutná bilance pokračovala – Rico Rodriguez, trombonista slavné britské 2 tone party The Specials, zemřel čtvrtého září po krátké nemoci. Bylo mu osmdesát let. Rico krom Specials působil například s Joolsem Hollandem a jeho Rhythm And Blues Orchestra, tvořil i sólově a s vlastním projektem Rico And The Rudies a spolupracoval s Princem Busterem. V mládí ho učil hrát na trombón sám velký Don Drummond (The Skatalites). Na konci sedmdesátých let začal Rico hrát se Specials a největším hitem v jeho podání se stal cover songu Dandyho Livingstona A Message To You Rudy. Rico Rodriguez byl za působení a přínos oceněn Řádem britského impéria a Musgraveovou medailí.

Bryn Merrick je jménem méně známým, kdo má ale v oblibě temnou punkovou klasiku The Damned, bude vědět, že se jedná o basáka, který v této kapele působil v letech 1983 až 1989, konkrétně na singlu Thanks for the Night/Nasty a poté na albech Phantasmagoria a Anything. Merrick podlehl rakovině 12. září ve věku 56 let.

Desátého října v nemocnici v Daly City v Kalifornii prohrál boj se sepsí saxofonista Steve Mackay. Mnozí ho budou znát díky spolupráci s Iggy Popem – Mackay hrál napřed s uskupením Carnal Kitchen; po setkání s Iggym nahrál pro Stooges songy, které se objevily na albu Fun House. Vyrazil se Stooges na turné a později s nimi opět spolupracoval a to na deskách The Weirdness a Ready To Die. Stevovi bylo šestašedesát let – za vyměřený čas stihl hrát nejen sólově, se Stooges a Carnal Kitchen, ale i se Sonnym Vincentem a Mikem Wattem či soubory jako Violent Femmes nebo Clubfoot Orchestra.

Za nevyjasněných okolností byl v listopadu loňského roku hospitalizován Brandon Carlisle, bubeník amerických punk rockers Teenage Bottlerocket. Brandona našli v bezvědomí, z něhož se v nemocnici neprobral a sedmého listopadu vydechl naposledy. V kapele již od založení působí i Brandonovo dvojče, bratr Ray.

Philthy Animal – tak zněla přezdívka Phila Taylora, bubeníka legendárních Motörhead, který s nimi řádil za bicími od poloviny sedmdesátých let do roku 1984 a poté ještě v letech 1987 až 1992. Phil zemřel 11. listopadu v jednašedesáti letech po nemoci, jak se na osobnost jeho formátu hodí – na selhání jater. Krom Motörhead dělal Phil bordel ještě v kapele Waysted a projektu Operator. S Lemmym a jeho kapelou sice nahrál několik zásadních alb (Bomber, Ace Of Spades, Rock’n’Roll…) , občas ale byly jeho průšvihy příliš i na ně – jeho věčná zranění, bitky a problémy vedly nakonec v roce 1992 po několika varováních k jeho vyhození z Motörhead.

Když přijde řeč na legendárního Iana ‚Lemmyho‘ Kilmistera, asi toho nezbývá moc, co bych mohl napsat – je nezvratnou pravdou, že zpěvák, basák a hlavní tahoun zběsilého rock’n’rollového vlaku do pekla, zvaného Motörhead, zemřel 28. prosince – řečeno s kapelou – zabila ho smrt… Nyní bych už jen plýtval chválou nebo superlativy – dost patosu; jedna z osobností, které byly za života a budou i po smrti ztělesněním šílenství jménem rock’n’roll, odešla. Jen si přisadím, že dožít se sedmdesáti let s takovým životním stylem, je přinejmenším – klobouk dolů – téměř neuvěřitelné, nemožné a obdivuhodné…

Smrt velikána, jako je Lemmy, dokáže málem zastínit i další neveselou zprávu, v tomto případě ještě jednou z tábora The Specials – jejich bubeník John „Brad“ Bradbury je po Rico Rodriguezovi druhým členem skupiny, který loni zemřel. Brad působil s původními The Specials od roku 1979 a poté i s verzí kapely, nazvanou The Specials AKA, když se v roce 1981 oddělilo několik členů. Ke Specials se připojil i během reunionu od roku 2008. Z lásky k northern soulu založil nadšenecký projekt JB’s Allstars. John zemřel 28. prosince ve věku 62 let.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button