Když mizí hranice mezi kapelou a davem. Moscow Death Brigade se předvedli v Brně
Brother and Sisterhood, brother and sisterhood… Je mi jasný, že víte, kam teď mířím. Přílivová vlna z Ruska v podobě dvojice Moscow Death Brigade se přes Česko v posledních dnech přehnala se silou až neskutečnou. MDB za sebou nechali několik protančených nocí, bolavých rán a vyprodaných klubů. Jako třeba Kabinet Múz v Brně, kde se ukázali po boku slovenských Catastrofy a Francouzů Aanod.
Cedule SOLD OUT visí na dveřích chvíli po začátku akce. Aby ne, na místě zbývalo okolo posledních dvaceti lístků, a tak někomu nezbylo než stepovat před klubem a doufat, že se na něj ještě nějak dostane. Tenhle večer s sebou nese velká očekávání, a navíc i rozmanitý line-up: český hardcore, melo HC z Francie, zbojnické neurvalce od slovenských sousedů a ve finále elektronikou poháněnou moskevskou brigádu smrti.
Ta zůstává poplatna svému jménu. Pódium se při show MDB zmenšuje, až téměř mizí, a první tóny songů jsou jako rozbuška. V klubu je fakt narváno a lidi, snad proto, že už si není kam stoupnout ani na tom podiu, poletují v prvních řadách vzduchem. Propojení kapely a davu pod ní tu má velkou váhu, a MDB se nezdráhají to neustále připomínat. Přes peklo, který se v pitu odehrává během songů je vepředu opravdu pospolitá atmosféra. Všude kolem rozzářené tváře a cizí lidi, co mě chytají za ramena, se najednou tak cizí nezdají. Užívají si komplet všichni a na drobnosti jako vynechaná slova v textu nebo stage divery, lítající vzduchem naprázdno, se nehledí. Ale ani se po nich nešlape. MDB sází se svými tracky na jistotu a ničí Kabinet jedním prověřeným hitem za druhým. Největší tancovačka přichází už v první polovině setu na Brother and Sisterhood, nenechávají se ale zahanbit ani Ghettoblaster, Anne Franks Army II nebo další novinka Boltcutter. Občas jde prostě technická propracovanost a racionální myšlení stranou, a v tu chvíli Moscow Death Brigade útočí. A je fakt těžký odolat.
Bavit se ale začínám už před MDB, můžou za to jak skvělí a pro mě doposud neznámí Aanod, kteří překvapují kvalitním melodickým hardcorem a precizními vokály, tak neurvalí zbojníci apokalypsy Catastrofy, jejichž set je pro nedočkavé solidní rozcvičkou před hlavní hvězdou večera. Naopak první kapela v pořadí Raving Ed je zklamání, monotónní snaha o brutalitu a sílu znatelně zaostává za zbytkem line-upu. Škoda, že se v Kabinetu nakonec nepředvedli Hopes, kteří byli na programu až do poslední chvíle. Ve finále to ale už nic nemění na užitém večeru, protože ta v úvodu zmíněná přílivová vlna nakonec z většiny všechny ostatní dojmy stejně spláchla. Zůstalo nadšení, blbej úsměv a propocený triko.