Rozhovory

GNWP: Nejde o korektnost, odmítání rasismu má být pro naši scénu přirozený

Míra a David přišli s nápadem, že dají pod hlavičkou antirasistické kampaně Good Night White Pride dohromady kompilaci, která bude reakcí na současnou náladu ve společnosti, kdy i někteří lidé z punkové, hardcorové nebo ska scény začínají koketovat s rasistickými a xenofobními myšlenkami. Idea, kterou podpořilo osm domácích kapel, dostala letos podobu vinylové desky, chlubí se názvem Our Music – Our Scene a točí se okolo ní celý rozhovor.
 

Než si představíme kompilaci a GNWP vůbec, bylo by fajn čtenářům prozradit, proč na rozdíl od kapel, které se veřejně ke GNWP hlásí, věší si na pódia plachty s logem apod., vy chcete zůstat v „anonymitě“.

Míra: Ta kampaň i deska by měly patřit celý scéně, aspoň my jsme si to tak přáli, aby byla součást toho, že GNWP jsem stejně já, jako jsi to ty a jako jsou to punkáči někde na vesnici. Nemělo by to mít povahu toho, že Láďa a Tomáš, to je GNWP.

David: GNWP není jenom tahle jedna deska, těch aktivit je spousta, ať už to jsou nejrůznější koncerty nebo jiný akce. Jde o to, že tohle je jenom jedna část téhle kampaně resp. její podpora. Přece nemůžeme přijít a říct: Hele, my dva jsme GNWP. To není pravda. Navíc tahle deska vychází DIY a má být příspěvkem naší scéně. Ve chvíli, kdy vystoupíme jako oficiální vydavatelství přinese to i oficiální povinnosti. Jednoduše řečeno chceme, aby tahle deska byla přínosem skutečně pro naší scénu a pro nikoho jiného.

Jak vznikl prvotní nápad udělat takovou kompilaci?

Míra: Prvotní nápad byl v době, kdy se ve společnosti i v punkový scéně kolem nás začalo objevovat dost lidí, který pod vlivem okolností začali víc sympatizovat s rasismem a xenofobií. Došlo nám, že  je tady spousta zajímavých kapel, který se  proti tomu rády vyjádří a rády takovou kampaň podpoří. A že to je jedna z možností, jak naše subkultura může dát najevo: My s tím nesouhlasíme.

David: V poslední době spousta kapel a lidí ze subkultur, ať už je to punk, skinheads, hardcore nebo jiných, začala koketovat s rasistickými a xenofobními myšlenkami. Začali do toho zatahovat věci, který se nám nelíbí. Chtěli jsme ukázat, že ne všechny kapely, který tady máme, za tímhle stojí, ale že jsou tady i ty, který jsou schopný a ochotný se tomu postavit a vyjádřit svůj nesouhlas.

Míra: Říká se pořád subkultura, subkultura, ale velká část těch kapel už vlastně není vyloženě jenom subkulturní. Pipes and Pints je velká kapela, ChancersFast Foodi… hlavně ty, co reprezentují ska. Jsou to kapely, který slyší hodně lidí po festivalech, což jsou přesně ty lidi, který dneska můžou bejt na Pipes and Pints a zítra můžou házet molotovy Romům do bytu nebo mlátit Araby někde na kolejích. Z tý subkultury vzešly kapely, který už nejsou tolik subkulturní, ale se hlásí k ideálům, který k punku nebo ska patří.

David: Nejlíp je to vidět na skinheads scéně. Jak některý lidi začali pořádat takový polofašounský akce, kde hrajou nazi kapely spolu s takzvanýma apolitickýma. Ta deska má ukázat, že takhle to nechceme, takhle to nemá bejt a nikdy to tak nemělo bejt. Skinheads, ani punk, ani hardcore nemá nikdy mít nic společnýho s rasismem. Nějaký kecy: Hele, on je skinhead a super kluk, tak se s ním budu bavit. A že je to nácek? To je jeho věc. Tak na to my nehrajeme.

Můžeš být konkrétní?

David: Jsou to takový ty skrytý fašouni, který ani nemaj koule na to říct: My jsme náckové. Případně srabi, který se pro jistotu baví se všema. Pořadatelé podobných akcí to dělají svým způsobem chytře. Spoustu lidí stáhnou k tomu, že jim žerou kecy o „politický nekorektnosti“ a opravdový apolitičnosti. K tomu dodají, že Antifa za hákoše označí stejně každýho, kdo se jim nelíbí. Veřejně nehajlujou a nepropagujou nacismus, pouze naznačujou a ohání se „opravdovým“ skinheadstvím postaveným na národovectví. Lidi pak chodí na koncerty kapel Endstufe, Les Vilains či Légitime Violence a věří, že to nejsou náckové, ale vlastenci a nacionalisti, co nemají rádi komouše. Zároveň poslouchají kecy o tom, že na prvním místě je charakter člověka a až na druhým je politický přesvědčení. Přitom i vylízance napadne, že člověk, kterej sní o spalování lidí v pecích, asi nemůže mít kdovíjak skvělej charakter. A to je to, co nám se nelíbí. A proto vznikla úplně prapůvodně myšlenka GNWP. Ukázat jasně kdo kde stojí. Že jsou tady kapely, co nejsou ocejchovaný těmahle sračkama. Proto na každým koncertě, co děláme, věšíme vlajky GNWP. Ne proto, že se stydíme za bílou kůži a nesnášíme bělochy. Je to taková značka – vstup pro hákoše a rasisty zakázán!

Jak probíhal výběr a oslovování kapel?

David: Kapely jsme oslovovali my a protože to jsou vesměs naši kámoši, bylo to celkem jednoduchý. Už na začátku jsme se rozhodli, že jednu stranu pojmeme do Oi! / Punku a druhou stranu dáme do Ska, protože to jsou dvě nejsilnější a zároveň v současný době nejvíc ohrožený scény. Co se výběru kapel týče, hledali jsme v absolutní špičce současný český scény.

Setkali jste se s tím, že jste někoho oslovili a on řekl: Hele, sorry, do toho nejdu?

Míra: Ne, to vůbec, naopak jsme se setkali s tím, že většina kapel do toho byla nadšená, teď se třeba i plánuje, že se udělá minitour. A kapely samy říkaly: To jste přišli v pravou chvíli.

Co finanční stránka věci, kam půjdou peníze za prodané vinyly?

David: Důležitý je říct, že jestli se na desce něco vydělá a půjde to do plusu, budou se z toho dělat akce, koncerty, samolepky a podobný věci. Není to tak, že bychom si namastili kapsy, ale všechno to půjde zpátky do scény, což je pro nás zásadní. Všechny ty kapely do toho šly bez nároku na honorář, za což jim moc děkujeme!

Míra: A všem lidem, co se na tom podíleli. Stojí za tím velký úsilí lidí, který to dělali ve svým volným čase, absolutně bez nároku na zisk a občas to bylo fakt docela náročný. Je to kolektivní dílo a vzniklo fakt sto procent DIY. Kromě kampaně z toho nikdo nemá zisk, čistě se tím podporuje myšlenka. Lidi, co dělali tisk, všechno, to jsou punkáči, co to dělali z lásky pro věc. Důležitý je taky říct, že ta deska je co kus, to originál. Obal jsme nechtěli tisknout nikde digitálně v nějaký velký tiskárně, ale dělal to náš kámoš v sítotiskový dílně. Každej kus je tak trošičku někde jinej. Když si to koupíš, není to jenom vinyl, hudba, ale je to svým způsobem umělecký dílo, protože je to ruční práce.

David: To je právě to DIY. Výroba probíhala tak, že jeden kámoš tisknul támhle na koleni, druhej napsal ručně písmo na zadní straně. Já to pak doma kompletuju v obýváku. Takže každá ta deska, což si myslím, že je docela výjimečný, nám projde rukama. Je to taková domácí práce. Důležitý taky je, že převážnou většinu songů kapely složily speciálně pro tuhle kompilaci.

Na obalu jsou všechny názvy kapel i písní napsány foneticky, má to nějaký důvod?

David: Názvy jsou pozměněný kvůli tomu, že se nechceme dělit o finance, který jsou určený pro naší scénu. Jednoduše je nechceme dávat třetímu subjektu.

Kde je deska k sehnání?

David: Deska je k mání v Rekomando shopu a ve Vinyl store v Praze, ve Voltage shopu v Brně, u Papagáje, v různých lokálních distrech, na aukru a seženeš to i na většině koncertech účinkujících kapel. Rozšiřuje se to sice pomalu, ale jistě. Každopádně téměř dvě stě desek je už v čudu.

Současnou náladu ve společnosti asi nemusím moc popisovat. Média dosyta krmí lidi zprávami o tom, co kde zas Romové provedli, lidé na to slyší a sdílením kolikrát absurdních kachen zaplňují internet… Není zakopanej pes ale úplně někde jinde a místní rasismus jen taková zástěrka daleko většího problému?

David: Tohle je typickej alibismus. Vždycky, když se politici snaží zbavit nějakýho problému, zamaskovat různý svinstva a odvést pozornost jinam, hodí mezi lidi rasismus. Nedávno se na internetu objevil velmi dobrej rozhovor s jedním cigošem, kterej říkal: Vy tady demonstrujete proti nám, místo abyste protestovali proti politikům, který mají tuhle situaci na svědomí. Lidi tady nemají práci, nemají prachy, tím pádem atmosféra houstne. Je vidět, jak se ta společnost vykašlala na to, že naše politika nestojí za nic. Neustále probíhá jen boj proti cigošům, protože to je ten nejjednodušší způsob, jak si můžou vybít vztek. Místo, aby hledali skutečný problém a jeho podstatu, nadávají na menšiny a myslí si, že když odjedou, bude to tady všechno krásný, růžový, pohádkový. Všichni budeme mít najednou strašně peněz, každej dostane dobrou práci, nebude se tady vraždit ani krást. Každej den najdeš v černý kronice desítky trestných činů, který nikoho moc nezajímají. Ovšem pouze do chvíle, kdy se objeví nějakej, kde pachatelem je Rom. V tu chvíli se na sociálních sítích objevujou protestní skupiny a lidi volají po krvi. A to i za tu cenu, že budou na demonstraci stát s těma, proti kterým demonstrovali minulej víkend.

Míra: Byla to taková trošku předvídavost, že ta deska vychází ve chvíli, kdy se to stupňuje. Spousta těch lidí, děcek, co poslouchá ska nebo punk, tak není jasný, na který straně barikády budou stát. Proto je v obalu napsaný: Kompilace vznikla jako DIY projekt v rámci kampaně GNWP na protest proti rasismu a xenofobii v naší společnosti. To je hlavní důvod celý desky, to je její idea. A tím chceme říct, že někdo, kdo je chudej a má jinou barvu pleti, není žádným problémem. Ten problém je někde úplně jinde.

David: Všimni si, že teď to houstne víc a víc. A je asi dost logický, že to má spojení s ekonomickou krizí, která se prohlubuje v celý Evropě. Na mnoha místech v Evropě se protestuje proti vládám a systému. U nás ne, u nás jsou na prvním místě cikáni a to dokonce ve městech, kde se o větších problémech s touhle menšinou nedá ani mluvit.  Není tak dlouho, co se na Václaváku sešlo několik tisíc lidí, který protestovali proti vládním krokům. Vzpomínáš jak to dopadlo? Všechny protesty po několika týdnech vyšuměly a vládlo se vesele dál. Následovali proticikánský demošky a vláda si mnula ruce, že už na ní nikdo nenadává. Když se dva perou, třetí se jenom směje.

Míra: Tady jsou lidi, který kradou denně stovky tisíc, možná i miliony tu běžně mizí. To je tolik, jako když si spočítáš na sociální dávky třeba na deset let. Proti těmhle lidem my (Češi) ale neprotestujeme.

Není škoda, že tady není nějaká hlubší debata? Média jsou povrchní, k většině lidí se podobný myšlenky ani nemají šanci dostat.

David: Neumím si představit, že by třeba na iDnes vycházely články s hlubším zamyšlením. Ostatně ani si moc neumím představit, že by to někdo četl.

Míra: Četl, ale Babiš to nevydá. Babiš nebude říkat: Dělejte demonstrace proti mně.

David: Spousta lidí to nechce slyšet. Nechtějí číst, že se musí společnost změnit od svýho základu a že je nutný udělat hodně práce proto, aby se to někam pohnulo. Lidi chtějí jednoduchý řešení. Nemáš práci a prachy? Sere tě kriminalita? V pohodě, vymlátíme cikány a všechno půjde nádherně. Hovno, hovno slavnej soude, takhle lehký to fakt není. Lidi za tím ale pořád půjdou jako stádo ovcí. Tupost lidí totiž nezná mezí. Jeden den protestujou proti vládě a druhej den masově bojujou za zvolení Schwarzenberga, jednoho z hlavních představitelů vládních reforem, prezidentem. Dle mýho mistrně zvolená taktika vlády na zmírnění protestů proti reformám a unikátní ilustrace toho, jak snadno jsou lidi ovlivnitelný.

Zrovna Schwarzenberg byl v naší scéně hodně populární.

David: No jasně, všichni: Volím Karla. A nikdo ani nevěděl proč. A spousta z těch lidí zároveň nadávala na vládu, křičela, že je to největší svinstvo, hnus. Vláda, která nás okrádá a jedná asociálně. Nádherně je to vidět na osobnostech naší kulturní scény. Snad všichni významný herci jeli za Schwarzenberga. Zároveň byla ale většina z nich schopná říkat, že tahle vláda je nejhorší v novodobý historii ČR a že kultura kvůli ní upadá. Trochu paradox, ne?

Uprostřed takový debaty se nabízí otázka – pořádá GNWP besedy nebo diskuze?

David: GNWP je DIY autonomní kampaň, ne skupina lidí, který pořádají podobný věci organizovaně z vrchu. Samozřejmě existuje spousta aktivit pod nálepkou GNWP, ale je to vždy o lidech v regionu. Kdo chce, tak si může něco udělat, nikomu se meze nekladou. Když bude chtít nějakej Votroubek z Prahy 3 udělat desku Our Music – Our Scene vol. 2, tak klidně může. Je to o tom, že vůbec nemusí kontaktovat Davida s Mírou. My jsme přišli s tím, že to uděláme, ale kdyby s tím přišel někdo jinej, tak by to bylo od GNWP úplně stejně, jako když to uděláme my. To je právě důležitý, i tohle by mělo lidem ukázat, že není dobrý čekat, až někdo něco udělá, ale že se můžou angažovat sami. Už to, že někdo umístí logo GNWP na leták, tvoří tuhle kampaň a angažuje se v očistě naší scény od rasismu. Nechceme řešit nějaký rasistický blbosti na našich akcích. Přijde mi na hlavu postavený, že ještě někdo v dnešní době dokáže řešit barvu pleti.

Když jsem na Kids and Heroes facebook postovala příspěvek s otázkou, zda se vás lidi chtějí na něco zeptat, okamžitě začaly přicházet komentáře směřující k Antifě. Lidi v tom očividně nemají jasno, můžete nám popsat rozdíl mezi GNWP a Antifou?

David: GNWP je antirasistická kampaň. Není nijak organizovaná žádnou skupinou lidí. Kromě toho je mnohem víc subkulturní. Jedná se o kampaň, která původně vznikla jako DIY protest proti rasismu v hardcore scéně a následně se rozšířila i do dalších subkultur. Její podstatou je tak především zbavení se rasismu v naší scéně.

Míra: Antifa funguje víc jako organizace, GNWP je věc ve scéně, kampaň, GNWP není žádná organizace. Nijak přímo se například nespojuje s anarchistickými ideály, GNWP nebojuje za žádnou revoluci, zabývá se rasismem, homofobií, xenofobií všeho směru. Je logický, že Antifa má na svých akcích vlajku GNWP, protože vystupuje proti rasismu, ok. GNWP se neprofiluje jakkoliv anarchisticky, ani politicky, nemá politický program na rozdíl třeba od ostatních organizací, jako je ČSAF.

Jak se tváříte na názor, že podpora GNWP, používání loga a podobně, je taková moderní korektní značka, co prodává?

Míra: To mě hrozně štve, že to někdo považuje za nějaký strašný korektňáctví, přitom tady nejde vůbec o žádnou korektnost, tady jde o něco, co by mělo být úplně přirozený pro lidi zrovna tady v tý scéně.

David: Výborně to řekl Honza Vedral z Chancers. Protirasistický postoje nejsou otázkou politiky, ale otázkou zdravýho rozumu. Myslím, že tohle docela dobře vystihuje podstatu věci. Nazývají nás, že jsme politicky korektní, ale ve skutečnosti mi přijde, že oni jsou daleko víc korektní, protože si ujížděj na módní vlně anticiganismu. Toho tupýho, pivního rasismu, kdy si sednou k pivu a řeknou: Ty zkurvený cikáni… Tohle mi přijde víc politicky korektní než vystoupit a říct: Takhle ne, společnost jde do sraček a takhle to nemá bejt.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button