Rozhovory

Punkáči deťom: Urobíme všetko preto, aby sme boli zase čerešničkou na torte za festivalovým letom

Punkáči deťom je letný hudobný benefičný festival orientovaný v štýle punk-rock, ska, reggae, rockabilly, ktorý sa koná už od roku 2008. Výťažok zo vstupného bude venovaný nadácií Pomoc deťom v ohrození. Všetky vystupujúce kapely hrajú bez nároku na honorár, čím vyjadrujú podporu festivalu a dokazujú návštevníkom, že aj oni majú srdce a že peniaze pre nich nehrajú hlavnú rolu. Tento rok sa tam predstavia napr. Los Fastidios, Kitty In A Casket, Pipes and Pints ad. Na otazky odpovedal za organizátorov Andrej Siget.

 

Tento rok je v pláne už ôsmy ročník festivalu. Vedel by si nám povedať ako vlastne vznikla celá myšlienka?

Festival Punkáči deťom vznikol úplne náhodne, keď som bol manažérom teraz už nehrajúcich kapiel Zdanie Klame a Street Spirit. V tých časoch minulých sme s členmi týchto kapiel občas organizovali menšie lokálne koncerty zo spriaznenými kapelami. Jeden jarný podvečer som bol vonku s kamarátom Cickom, ktorý bol v tom čase spevákom v kapele Zdanie Klame. Pri pive sme sa rozprávali, že by bolo fajn urobiť koncert, na ktorý by sme zavolali pár kamarátskych kapiel. V tej dobe sme chodievali hrávať na koncerty za cesťáky a naši kamaráti tiež, lebo sme boli radi, že si niekde zahráme a môžeme sa stretnúť.

Pri tomto pripravovanom koncerte sme chceli spojiť príjemné s užitočným. Vysmysleli sme, že ak by nám po zaplatení cesťákov a zvuku zostalo niečo navyše, tak by sme to mohli darovať niekomu, kto to potrebuje. Po chvíli premýšľania sme sa zhodli, že by sme sa mali zamerať na deti, lebo tie majú celý život pred sebou a za situáciu v akej sa ocitli nemôžu. Nechceli sme a zamerať iba na deti s nejakým konkrétnym problémom alebo chorobou, ale chceli sme pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú. Podľa tohto sme vybrali aj nadáciu, ktorej sme plánovali odovzdať výťažok z koncertu. Rozhodli sme sa pre nadáciu, ktorá zastupuje deti choré, týrané, zneužívané, postihnuté alebo ktoré sa ocitli v ohrození zdravia alebo života. S touto nadáciou spolupracujeme dodnes.

Záujem o tento koncert zo strany spriateľených kapiel predčil naše očakávania. Myšlienka kapely oslovila a stále nám pribúdali ďalšie a my sme nechceli nikoho odmietnuť. Nakoniec sme mali 18 kapiel a odrazu už z toho nebol koncert ale dvojdňový festival, ktorý sme nazvali Punkáči deťom. Očakávali sme, že na festival príde 200-300 návštevníkov. Nakoniec prišlo 500 ľudí. Nemali s takouto veľkou akciou žiadne skúsenosti, ako organizátori sme boli partia študentov. Bol to čistý underground ale zvládli sme to a položili sme festivalu skvelé základy. Doteraz počúvam od návštevníkov, ktorí u nás boli na viacerých ročníkoch, že ten prvý bol najlepší.

Veľa ľudí vníma Punk ako niečo atypické alebo aj „divné“.  Keďže organizuješ punkový festival o čom podľa teba Punk je?

Veľa záleží na tom z akého uhlu sa na punk pozeráš, preto je to pre niekoho niečo divné, netradičné a pre druhého zase úplne normálne. Punk nebol nikdy presne definovaný, preto si ho každý môže vysvetliť ako chce. Pre mna je punk nie o móde ale hlavne o myslení a skutkoch, slobode, nebáť sa vyjadriť svoj názor a pocity. Punk dáva priestor vzbúriť sa systému a životnému stereotypu. Pre mňa sú punkáči aj ako rodina.

[youtube id=“UfB7cO9ATvM“ width=“620″ height=“360″]

V roku 2016 festival po štyroch rokoch znova „ožil“ a funguje až doteraz. Čo ta viedlo k tomu po štyroch rokoch znova oživiť túto myšlienku?

Ono keď raz niečo vytvoríš a venuješ tomu niekoľko rokov života, obetuješ tomu všetok voľný čas, tak to bude potom ako tvoje dieťa. Bude to s tebou rásť, dospievať, učiť ťa nové veci a zdolávať výzvy. Už sa toho len tak nedokážeš vzdať. Festival nepokračoval, lebo v daný moment nebolo inej cesty. Vo mne ale festival fungoval aj ďalej, len k obnoveniu  musel prísť impulz a správna chvíľa. Impulz prichádzal roky od ľudí, bývalých návštevníkov festivalu. Počas pauzy som veľa premýšľal nad tým, kde sme robili chyby a roky som vymýšľal nový koncept, kde by sme sa už tým chybám vyvarovali.

Keď som po rokoch splatil dlhy z posledného neúspešného ročníku a mal som už premyslený nový koncept festivalu, tak som oslovil kapely či by mali znova o účinkovanie na festivale záujem. Stretol som sa pozitívnou odozvou aj od organizátorov a ľudí čo festival navštevovali. Tak sme ho teda malou dušičkou obnovili. Vedel som, že to nemusí dopadnúť dobre po takej dlhej pauze, ale nakoniec aj vďaka partnerom festival dopadol nad očakávanie. Sme radi, že nám ľudia zostali verní a vďaka tomu sa stretávame na festivale dodnes.

Na čo sa môžu tešiť návštevníci festivalu tento rok?

No hlavne na vynikajúci hudobný program, ktorý zažijú málokde. Potom na skvelých ľudí, čo na festival chodia a na festivalovú atmosféru, ktorá je u nás viac ako rodinná. Spolu s ostatnými organizátormi budeme robiť všetko preto, aby sme boli zase čerešničkou na torte za festivalovým letom.

Čo plánujte zlepšiť oproti minulým ročníkom?

Vždy je čo zlepšovať. Každý rok sa snažíme po festivale získať od návštevníkov spätnú väzbu, kde zisťujeme, čo by sme mali na festivale zlepšiť a kde sme urobili chyby. Veľa vylepšení je však závislých na financiách, ktorých je vždy málo. Snažíme sa však urobiť maximum pre komfort návštevníkov.

Festival môžte aj podporiť na stránke Ludia Ludom.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button