Reporty

Famózní Cancer Bats odsoudili všechny ostatní kapely večera do role pouhého komparzu

„Never trust a hardcore kid that has not listened to punk rock.“
– Roger Miret

Lucerna Music Bar se s nedělním večerem proměnil v prostor, kde se na jednom pódiu potkali reprezentanti současné zahraniční hardcore scény. While She Sleeps, Cancer Bats, Oathbreaker a Hundredth v jednom balíčku. DJ Jirka Neumann by se asi divil, co se den po jeho 80’s party děje pod zdejší koulí ze zrcátek. Nejprve ale obrovská pochvala Conspiracy Concerts za to, že se jim podařilo do Prahy dostat cirkus čtyř velikých kapel v rámci celého evropského tour, což dělá dobrý zvuk zdejší scéně a otevírá to dveře dalším a dalším kapelám.

Do klubu přicházím těsně před setem Hundredth a klub je víc než solidně zaplněný. Vzhledem k tomu, že je něco kolem půl osmé, beru atmosféru v malé Lucerně jako velmi příjemnou a americká kapela v čele s Chadwickem Johnsonem si na nedostatek odezvy stěžovat nemůže. Hundredth si chválí zdejší půlkruhové pódium, nabádají k stagedivingu a i přesto, že kapelu nemám vůbec naposlouchanou, se výborně bavím. Jejich chystanou červnovou desku s názvem Free si ujít rozhodně nenechám. Moje premiérové setkání s Hundredth dopadlo na jedničku a kapela, která se Praze představila už dva roky dozadu na Impericon Never Say Die Tour, slušně zahřála pódium pro následující vystoupení.

Díky spoustě „club mate kids“ nemusím dlouho čekat na drink a přesouvám se k zábranám. Po půl deváté totiž na stage za zvuků Scottovy vazbící kytary vtrhli kanadští Cancer Bats a celý sál okamžitě pocítil obrovský nával synergie mezi pódiem a hledištěm. Zní Arsenic In The Year Of The Snake, Road Sick, dech beroucí Satellites. Cancer Bats jsou jednou z nejopravdovějších kapel současnosti, která si svůj statut v dnešní internetové době vyjezdila (vždyť v Čechách od roku 2007 hrála víc než desetkrát) a všechno stále dělá v souladu s punkovou etikou a svědomím. Skupina, která mě i přes těžké a hutné riffy baví svou čitelností a drajvem. Žádné breakdowny, ale až sabbathovská hra kytary s uštěkaným zpěvem. Lumbersexuálové, kteří dokáží slyšitelně citovat své vzory a dělat to jinak, než zbytek scény, který stereotypně sklouzává k metalcoru. Lucifer’s Rocking Chair. Pozdrav letící na strahovskou Sedmičku. Cancer Bats v nedělní večer zářili a odsunuli tak ostatní vystupující kapely pouze do role komparzu, který sledoval, jak se to má dělat. R.A.T.S., Hail Destroyer a bombastické Bricks And Mortar. Geniálním momentem se stala stopka v písničce, během které se na pódiu zasekl jeden stagediver, Liam se mu totálně vysmál a pak ho monstrózním skokem z pódia doslova sebral jeden z bedňáků (?). Tohle byl stagedive roku. Beelzebub. Ke konci setu se Liam vyznává z lásky k Beastie Boys a Cancer Bats zahrají Sabotage. Jeden z mých nejlepších koncertních momentů v životě. Pak nejupřímnější děkovačka, ale drtivá většina sálu už čeká na While She Sleeps.

Tahle britská pětice předvedla vysokovoltážní show, to se musí nechat. While She Sleeps představili svou novou desku Brainwashed, která ukrývá třeba fantastickou písničku Our Legacy, ze starších věcí mě bavila nejvíc Death Toll. Abych ale pravdu řekl, není to úplně můj šálek. Díky dvěma kytarám dochází často na předimenzovaná sóla, což je sice žánrová nutnost, ale mě to pidlikání zas tak moc nebere. Je mi ale jasné, že fanoušci si přišli na své.

Na závěr jen poznámka k úvodní Miretově citaci. Je mi smutno z toho, jak současná tuzemská hardcore scéna nemá prakticky žádný přesah. Zatímco na punkových akcích potkáte spoustu skins a billies, na hardcore a třeba i EBM akcích punkery, hardcore kids nepotkáte prakticky nikde. Musím samozřejmě zkritizovat i trend kérek pouze na viditelných místech. Hardcore je prostě někde jinde. I tak ale byla nedělní akce především díky vystoupení Cancer Bats skvělým zážitkem.

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button