Letošní léto proběhne v londýnské galerii Somerset House výstava The Jam: About the Young Idea. Začíná 26. června a končí poslední srpnový den a jak název napovídá, týkat se bude historie londýnských The Jam.
Vůbec poprvé své archivy a osobní věci zpřístupní Paul Weller, Bruce Foxton a Rick Buckler a na výstavě tak najdete tunu fotografií, nezveřejněných videí, hudebních nástrojů i oblečení, které The Jam propotili na nejednom pódiu. K tomu rukopisy textů, plakáty, fanziny nebo i nepoužité fragmenty některých textů. K výstavě vychází i nová dvoudisková kompilace největších hitů kapely, včetně nikdy nezveřejněného dema písničky Takin‘ My Love.
Kořeny The Jam sahají do roku 1972, i když v té době se jednalo o kapelu hrající covery po hospodách na západním předměstí Londýna. V roce 1977, když se sestava ustálila na triu Weller, Foxton, Buckler, vydali The Jam průlomový debut In The City. Na desce je kromě vlivu první vlny punku znát především inspirace kapelami jako The Who a nahrávkami od Motown Records. A právě tyto vlivy se pak dostávají v průběhu let víc a víc do popředí. The Jam v tu dobu zdobí především rytmická baskytara a sociálně-kritické texty, které ale mají do revolučních a nihilistických tendencí svých profláklejších souputníků daleko. S vydáním třetího alba All Mod Cons se The Jam definitivně zařadí do škatulky mod revival a deska dodnes figuruje v každém žebříčku nejlepších britských nahrávek všech dob. Komerční úspěch páté desky s názvem The Gift nakonec nezachrání kapelu před rozpadem a v roce 1982 Weller The Jam opouští.
Po zbytek osmdesátých let se Weller věnuje novovlnným The Style Council, v další dekádě rozjíždí úspěšnou sólovou kariéru. Zatím poslední nahrávkou Paula Wellera je letošní Saturn’s Pattern. Foxton se po rozpadu The Jam snaží probít pod vlastním jménem a výsledkem je deska Touch Sensitive z roku 1984. Začátkem devadesátých let se Foxton přidal ke Stiff Little Fingers a nahrál s nimi pět studiových alb. Mezitím se ještě snaží spolu s Bucklerem prorazit s kapelou Sharp, zůstane ale jen u jednoho singlu. Buckler od té doby nikde nehraje, až kolem roku 2006 se opět spojí s Foxtonem a založí spolu tribute band nazvaný The Gift. Jelikož se blíží třicáté výročí od vydání In The City, spekuluje se o reunionu The Jam, jenže Weller se ke kapele nepřidá, protože téměř dvacet let s Foxtonem nemluví. The Gift si změní název na From The Jam a odehrají několik koncertů ve Velké Británii a Spojených státech, ale v roce 2009 nakonec bubeník Rick Buckler kapelu opouští. Mezitím Weller s Foxtonem v zákulisí koncertu The Who v Hyde Parku naleznou společnou řeč a Foxton nahraje baskytarové party a vokály na Wellerovu sólovku Wake Up The Nation (recenze) z roku 2010. Po osmadvaceti letech se navíc spolu postaví na pódium při Wellerově koncertu v Royal Albert Hall a „Modfather“ Weller na oplátku hostuje ve třech písničkách nové Foxtonově sólovky Back In The Room.
Nyní je rok 2015 a chystaná výstava Foxtona a Wellera zas o něco víc sblížila. Letos totiž vyjde album Smash The Clock a to poprvé pod hlavičkou From The Jam. Nahrávalo se ve Wellerově studiu Black Barn, takže kdoví, čeho se ještě můžeme dočkat.
[youtube id=“XRxHF7AnjjQ“ width=“620″ height=“360″]