Cz/SkNovinky

Velkolepý singl Metastases zdejších stonerových králů Acid Row oplývá několika hosty

Místo zbytečných krámů a cetek k Vánocům nám nadělili rouhavý song s výživnou stopáží. Nic krátkometrážního. Typičtí Acid Row a jejich ďábelský smysl pro chutnou kombinaci stoneru, punku, sabaťáckých riffů i temně bluesové poetiky. Krom kapely samotné se ale na nahrávce skladby Metastases podílela řada dalších umělců.

Zatímco mnozí z nás prožívali depresivní podzim, Acid Row se s partou spřízněných duší zavřeli do studia, doslova i na dálku, aby vdechli posmrtný život jedné staronové skladbě. Původní nápad na toto dílko vznikl před dlouhými deseti lety, song v sobě nakonec skloubil retrospektivu i nové tvůrčí přístupy. Kapela prošla během těchto let pestrým vývojem, ať už hudebním nebo personálním. Ať měl song původně znít jakkoli, vzniklo nakonec táhlé, pomalu se rozvíjející mystické dílo s tajuplným nádechem dalekých magických krajin. Na dobrodružné cestě se dostáváme od stoneru, sludge nebo doom metalu, přes psychedelii až po post rockové nálady.

Po hudební stránce se na skladbě podíleli nejen tři aktuální členové kapely – coby jeden z hostů se objevil i bývalý basák David Hlůžek pod pseudonymem El Torpedo. Krom kytar, zpěvu, bicích a basy se na nahrávce objevuje i nástroj netypický pro běžnou tvorbu Acid Row. O sitár se postaral Maxmilián Hruška ze spřízněných Madhouse Express. Můžete ho znát i z jeho dalšího projektu Fialový Samet. Singl oplývá i jedním hostem zahraničním – s klávesami se tu objevuje Jedrek Wawrzyniak z polských stonerových Red Scalp.

Všechny nástroje krom sitáru a kláves byly nahrány u Amáka v Golden Hive Studiu v Praze. Zákulisní informace o spolupráci s kolegou z polských Red Scalp podal frontman Alex: „S Red Scalp jsme se potkali na dvou festivalech a líbilo se nám, jak kombinují stoner a mystiku, stejně jako my jsme s touhle kombinací pracovali v základní formě Metastases. Oslovil jsem tedy na dálku Jedreka a poslali jsme demo. On vymyslel mellotron, který poté nahrál a jeho part jsme poslali rovnou Amákovi a ten ho zamixoval do songu.“ Výsledný mix a master je dílem Amáka.

Nahrávka vznikla díky finanční podpoře české hudebně-proexportní kanceláře SoundCzech a je dostupná na všech streamovacích platformách nebo s obrazovou animací na YouTube.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button