EPRecenze

English Dogs – To The Ends Of The Earth

Píše se rok 1984 a punk s metalem byly ještě před pár týdny navzájem neprolínající se světy a znepřátelené subkultury. To si ti z nás, kdož jsou pamětníci, mnohdy okusili i v místním prostředí na vlastní kůži. To se ale začíná měnit. Nahrávky Discharge či GBH na straně jedné a Venom na straně druhé pozvolna otevírají vrátka k příchodu křížence, zaštítěného všeobjímajícím duchem Motörhead. V hardcore punkovém světě jsou právě English Dogs tím, kdo je připraven a de facto predisponován napumpovat metalové palivo do punkové mašiny.

Ostatně zakládající člen Jon Murray má za sebou působení v heavy metalových Overdrive a kapela se právě nadechla svěžího odéru zásadní obměnou v sestavě, kdy na post zpěváka přišel Ade z Ultra-Violent a druhé kytary se chopil Gizz z The Destructors. První nahrávkou nové sestavy je EP To The Ends Of The Earth. To vzniká vlastně pouhých pár měsíců po natočení alba Invasion Of The Porky Men, ještě s původním zpěvákem.

Nicméně kapela téměř ze dne na den vkročila do nového prostoru, což naplno demonstrují již úvodní tóny první skladby Ambassador Of fear. U následující The Chase In On je navíc jako spoluautor uveden Tracey Abbott, kytarista již zmíněných vlasáčů Overdrive. English Dogs se za dohledu Iana Blackburna z další obskurní heavy metalové kapely Turbo (pozor, zde nezaměnit s jejich místními zoufalci ani polskými thrash jmenovci) podařilo najít svůj unikátní sound a kříženec britského hardcore punku s heavy metalem, s výjimkou prvních Sacrilege, patrně nikdy nezněl lépe.

Kvílení zmetalovaných kytarových sól zapadá do dominantního nosného rifu, který koketuje s motörheadovským vlivem a bez pochyb i s ještě čerstvou milostnou romancí s poslechem Kill’em All od Metallica. To vše poháněno svižným, ideálně sedícím tempem bubnů a nezaměnitelně specifickým štěkotem zpěvu. Právě zpěv spolu se sólovou kytarou navíc vytváří potřebné háčky, kterými si mě kapela dokázala chytnout a při poslechu si uvědomuji, že i po třech a půl dekádách na mě fungují se stále stejnou podmanivostí, což ještě umocňuje rojení vzpomínek, nastartované poslechem. Tentam je středně tempový punk předchozí desky, kde metalové vlivy probleskují pouze v téměř neznatelných náznacích.

Nový English Dogs jsou, jak svého času popsal Pushead na stránkách Maximum Rocknrollu, v tom nejlepším slova smyslu speedcore (škatulka, která se uchytila jen na chvíli a dnes už je dávno pohřbená v minulosti, někde na žloutnoucích stránkách zinů). Pohybujíc se ve vodách, kde se prolíná stále ještě mladý speed metal s hardcore punkem a rodí se thrash metal, ale na rozdíl od mnoha jiných do těchto vod vkročili z punkového břehu, nikoliv ze světa mániček.

English Dogs to, co ukazují na To The Ends Of Earth, dokázali ještě rozvinout na skvělém albu Forward Into battle, aby se posléze pokusili zakotvit u plně metalem ovládaných břehů a záhy poté se rozpadnout. V následujících třech desítkách let se v různých inkarnacích průběžně vraceli na pódia i do studií. Stihli i schizma rozdělení ve dva vzájemně znesvářeně prskající Anglické psy. Pro mě ale To The Ends of The Earth zůstane spolu s následujícím albem vrcholem jejich tvorby a zároveň i jedním z nejgeniálnějších punk-metalových crossoverů, natěsnaných do třinácti a půl minuty.

[youtube id=“hBQbDFhGw0g“ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání: 1984 / 2021
Label: Bomb-All Reissues
1. Ambassador Of Fear
2. The Chase In On
3. Incisor
4. Survival Of The Fittest

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button