Metalcore v poslední době prostě frčí a hrát ho baví spoustu kapel. Podobně je na tom i melodický post-hc. A právě elementy těchto subžánrů spolu s nařvanou energií kombinují dohromady českobudějovičtí Marked As An Enemy. Jak se vyrovnávají se žánry, jejichž představitelé často trpí určitou hudební generičností, ukazují na svém debutovém albu Crossroads.
Pro začínající kapelu není na tomto poli vůbec snadné přijít s něčím originálním. Naštěstí český rybníček není až tak velký, a tak věřím, že se v něm jedné rybě, označené jako nepřítel, podaří uchytit. Hudební snahu o autentičnost však už v úvodu trochu podkopává generický název CD, ačkoliv chápu, že je lákavé vyrazit právě tímto směrem.
Co si naopak zaslouží vyzdvihnout, je zpracování digipacku, který je esteticky strašně příjemný a krásně navozuje takový ten open post-hc spirit. Baví mě i drobnosti, jako vzkaz, který odhalíte po vyndání samotného CD z packu: „Without you we are nothing, with you we are something, together we are everything.“ Nejde při tom nevzpomenout na „You are we“ a While She Sleeps. Na které si ostatně několikrát vzpomenu i při samotném poslechu.
[youtube id=“pJbo7gCn41o“ width=“620″ height=“360″]Jsem rád, že MAAE zkrotili touhu se předvést, a Crossroads tak má příjemnou stopáž okolo dvaceti minut. Do nich se vešlo pět songů, tak akorát na to, aby kapela mohla ukázat to nejlepší, a přitom se nápadově nevyždímat a vyhnout se mdlým místům.
Zvuk alba je hodně našlapaný, krom vokálů dostávají nejvíce prostoru bicí. Ty se sice se zpěvem skvěle doplňují a ukazují sílu a energii MAAE, trochu se v nich ale pak topí další devíza kapely – chytlavé kytarové riffy a melodie. Hudebně to vůbec není zlé, má to vlastní promyšlenou kompozici, nic se nezdá být prvoplánové. U zpěvu se díkybohu daří vyhýbat nějaké jednotvárnosti, jak tomu u některých podobných kapel bývá. Skladby proudí v relativně rychlém tempu, a možná i díky tomu z nich občas vystrkují růžky takové metalové momenty. Co mi u některých songů schází, je vydařená gradace v závěru. Ta je místy nahrazena mdlou mezihrou. Řešení nastiňuje nejdelší song Home, kde před koncem přichází krátký chorál, nebo píseň Slave. Druhá polovina tohohle songu je pro mě vůbec asi to nejlepší z celého alba. Skvělý riff i melodie, prostor pro kytaru a čistěji znějící vokály (jako background zpěv tu supportuje Damián ze Skywalker). Super je i titulní skladba Crossroads, obzvláště v refrénu. Trochu v pozadí pokulhává druhý song Moments Gone.
Je logické, že se Marked As An Enemy na Crossroads snaží působit silně a tvrdě, pro mě je to ale trochu na úkor originality. Na druhou stranu, po těch pár letech na scéně mají kluci na vytříbení vlastního zvuku ještě dostatek času. Dostatek času vykopat ten pod povrchem nahrávky pulzující potenciál a spojit ho s energií, která drží pohromadě Crossroads. A já věřím, že pak se máme opravdu na co těšit.
[youtube id=“GBnOv6wPQpY“ width=“620″ height=“360″]