Jak se dělá rouhat? Tak jak se dělá rouhat?! Dělá se tak, jak ho udělala Co-Ca. Valašsko. Rožnov. Svéráz.
O Co-Ca bylo řečeno a napsáno mnoho a i já už jsem toho poměrně hodně napsal. Je to nevyhnutelný z důvodu, že kapela je devět let chcíplá jako racek u ropný plošiny. Ale nikdy nepřestane přesahovat a tnout do živýho kusu tebe. Mám je rád. Strašně stará nahrávka Rouhat, která nejdřív zřela světlo světa jako kompakt (už vlastně dva roky po smrti), následně jako LP deska. Vydaná u PHR. Bez všech pochybností si asfalt zasloužila. Kapela a její přístup k životu, hudbě a tzv. punkový scéně vždycky musela bejt tak svébytná, že se k tomu málokdo a máloco přiblíží. Pravidelně nachcávali do ksichtu všem hardcore a punk poslům s velkýma gestama a proklamacema. Pokládat kecy nad hudbu není dobrý pokaždý, i když bude v ČR deset miliónů veganů a anarchokomunistů. Co-Ca vlastně dost kapel a proroků přežila. A nikdy si nebrala servítky.
Servítky? Mnohdy texty ani nepochopíš, nemáš je za co vzít. Ale je cejtit, že prst a jedovatá slina míří na tvůj hnusnej a pokryteckej ksicht. Je to o mně, o tobě, o nás všech, co jsme se někdy ocitli na punkovym koncertě. A co s textama, který nechápeš? Znervózňujou tě. Takže si je vykládáš znova. Stačí si projet stále existující web Co-Ca (nepřechyluje se, jasný?) a pochopíš, že tahle kapela se nikdy neomlouvala a ani nemusela. Rouhat?
Tady jdou texty ruku v ruce s hudbou, která je melodická a stejně tak řádně řízná. Zvuky starýho českýho androše, poezie a polskýho punku, kterej byl už před pádem zdi mnohem dál než českej. Ctib jeho odkaz nezapomene zmínit v kdejakym sloupku kdejakýho zinu. Tohle ovlivnění je naprosto v pořádku. Všichni máme něco. A i ta poezie a literatura musí mít vliv na výraz, formu i obsah rožnovskejch kapel. Co-Ca, Telefon, Uštkni, Výbor veřejného blaha. A dál. Hudba ale nejsou všechny jejich aktivity. Vrah, Setkání svobodných duší. A dál. Všechno najdeš na Rouhat, stejně jako to najdeš na všech předchozích nahrávkách. I na nahrávkách po nich. Tenhle flek na mapě je nabitej energií, pozitivní i negativní. Radost i vztek. Všechno se dere z desek ven. Chlapi (vlastně už fotrové) oblečený ve vytahanejch svetrech, plandavejch kalhotách a starejch trikách. Všem by se nám vysmáli. A to je naprosto v pořádku.
Nebyla to vůbec recenze na desku? Docela ne. Ale je to výraz poděkování a projev úcty. Ano, zasáhlo mě to a pořád mě to zasahuje. Mojí nejoblíbenější nahrávkou sice zůstává 7″ split s Balaclavou (to splitko mi v mp3 vlastně poslal Rumas někdy v době, kdy Co-Ca končila) a taky LP Řád potvrzuje chyba! V jejim bookletu (deska vyšla na polskym labelu Nikt Nic Nie Wie) poznámka: „…zdá se, že dělat muziku, je pro nás jedno z mála opravdovejch věcí, který odhalujou, že jsme skutečně naživu. Pevný místo v tomhle hmyzím mumraji, kterej tak spolehlivě lidem bere jejich jedinečný životy.“
Držkou ryjem dál, víme, že chcem. Reinkarnace. Koně. Rouhat. Jednoduchý a geniální melodický nápady. Zkus to vymyslet. Na to nemáš. Zkusim to napsat. Na to nemám. Překrejvání frází v refrénech. Jak se dělá rouhat? Ne, tohle se musí víc coverovat. Vyšší moci napít se v noci. Kravaty se chechtaj, kravaty si tleskaj. Praha není Baghdad. Co-Ca by se mi vysmála. A to je úplně v pořádku. Poslouchej rožnovský kapely. Poslouchej Radio Vrah.
Info
Rok vydání: CD 2009 (D.I.Y) / LP 2016 (PHR)
Tracklist
- Chameleón
- Lov
- Henry
- Jen tak
- Kočka
- Let do nebes
- Amen
- Koně
- Rouhat
- Praha není Baghdád
- Vtip
- Peklo
- V pixle
- Mandolíny
- Hrob