NovinkyZahraniční

Zvrat ve znovuotevřeném případu Nancy Spungen: Vicious nevraždil – APRÍL

Jeden z nejznámějších milostných příběhů vyvolávajících dodnes spory. Nejen díky filmům či písním fascinuje lovestory Sida a Nancy i mnohé dnešní teenagery. Heslu „Sid Vicious byl nevinnej“, které září vyšité na bundách mnoha pankáčů, původně zprofanováno The Exploited, u nás o něco později proslaveno českou předělávkou Plexis, nyní dostává za pravdu.

Možná to vypadalo podobně jako v americkém seriálu Odložené případy. Podobné, nicméně určitě mnohem méně romanticky fungující oddělení, pracovalo na prošetřování nových důkazů, které měly rokenrolovou mytlogicikou legendu objasnit pomocí nových metod, které kriminalisté v sedmdesátých letech neměli k dispozici. Případ uzavřený krátce před smrtí Sida Viciouse na předávkování heroinem, nyní dostal nové rozměry.

Rodina Nancy Spungenové povolila týmu amerických genetiků a kriminalistů otevřít její hrob ve Philadelphii, a po několikaměsíční práci ve spolupráci s londýnskou policií prohlásili Viciouse za nevinného.

Všechny důkazy mluví proti tomu, že by Sid Vicious svou přítelkyni vůbec mohl zabít,“ nechal se slyšet jeden z členů výzkumného týmu, Ruby K. Bach. Nutno dodat, že ačkoli byl případ vyšetřován především Američany, mnohem větší pozornost vzbudilo nové světlo vnesené do případu vraždy v hotelu Chelsea, v Anglii.

Na stránkách britského deníku The Sun přitakával Bachovi tiskový mluvčí londýnské policie:

„Případ byl uzavřen. Kdo skutečně vraždil, už dnes těžko zjistíme, nicméně to, že by vraždil John Ritchie, považujeme za více než nereálné. A nejen to, že incident tehdy s křikem okamžitě hlásil hotelové službě. V době vraždy měl v sobě nejméně třicet tablet na tišení bolesti – kromě toho, že si nic nepamatuje, byl v té době sotva s to se vůbec pohybovat. V pokoji byly nalezeny jeho pouhé čtyři otisky a s určitostí také víme, že z pokoje zmizelo nejméně 24 000 dolarů, což nahrává hypotéze, že vraždil někdo třetí. Kdo, to ovšem už nejspíš nikdo nikdy nezjistí, ani s nejmodernější technikou.“

Zajímavou roli v případu Sida a Nancy měl také Mick Jagger. Zpěvák Rolling Stones podle vyjádření Johnnyho Rottena zaplatil Sidovi právníky a tahal za zákulisní nitky. Snažil se Sidovi pomoct, nikdy však pomoc nemedializoval a nevyužil ji ve svůj prospěch.

Vicious však po smrti milované heroinové lady už nejspíš žádnou pomoc nechtěl. V pouhých 21 letech se 2. února 1979 předávkoval heroinem (a můžeme se dohadovat, zda náhodou, nebo šlo o sebevraždu) a dokonale naplnil heslo Sex Pistols „no future“ i rokenrolovou mantru „live fast die young“.

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button