Rozhovory

S Kubou Siňorem o Mighty tour, Mighty Sounds a Prague Conspiracy

Od 21. března bude kluby tuzemských měst atakovat nálož muziky v podání kapel Prague Conspiracy, The Unholy Preachers a The Fialky, které společně vyrazí ne sérii koncertů pod hlavičkou Mighty tour. Abychom vás lépe navnadili, položili jsme několik otázek jedné z ústředních postav festivalu Mighty Sounds a kapely Prague Conspiracy, Kubovi Siňorovi.

 

Jak vznikl nápad na uspořádání série koncertů s názvem Mighty tour. Asi je zřejmý, že to bude mít souvislost s festivalem Mighty Sounds a jeho podporou, ale přesto můžeš nám to nějak rozvést a přiblížit?

Přesně jak říkáš. Tour má dramaturgicky reflektovat koncepci fesťáku, který děláme. První jsme jeli s Pipes and Pints a Rocket Dogz na podzim v roce 2010 a od tý doby se jich jelo už hodně. A nejezdí už jen český kapely. Vloni se pod touhle hlavičkou prohnali našima končinama Koffin Kats, Peacocks a další. Většinou se jezdí tak jedno až dvě ročně a mělo by atmosférou připomínat letní mejdan. Což se většinou daří. Dokonce se to dařilo i v horských střediscích v Krkonoších.

Můžeš hned z kraje rozhovoru prozradit, která města se chystáte v rámci letošního Mighty tour navštívit a kde se čtenář může dozvědět více informací o koncertech?

Nejvíc info je na facebookový stránce. Celkem jedem 10 měst v Čechách:

mighty_tour_2014_A221.3. Pardubice, Žlutej pes
22.3. Týniště nad Orlicí, Sépie
28.3. Teplice, Božák
29.3. Litoměřice, Baronka
4.4. Plzeň, Pod Lampou
5.4. Karlovy Vary, Slash
11.4. České Budějovice, Velbloud
12.4. Strakonice, Křemelka
18.4. Dobříš, Trezor
19.4. Praha, Rock Cafe

Existuje nějaký klíč, podle čeho se kapely vybírají?

Hlavním klíčem je, aby si kapely navzájem seděly a uměly si to pořádně užít a aby bavily lidi. A samozřejmě aby žánrově seděly k festivalu Mighty Sounds.

Jakou máš zkušenost s návštěvností? Chodí na koncerty dost lidí?

Jak kdy a jak s kým. Záleží hlavně na kapelách – jestli na ně obecně chodí lidi, jestli nehrály moc často v těch městech. Taky záleží na akcích okolo. Prostě jako s klasickým koncertem.

Pojďme se nyní chvíli zaměřit na festival Mighty Sounds. Letos nás všechny čeká jubilejní desátý ročník. V jaké fázi příprav se právě teď nacházíte?

Letos už jedem v podstatě od podzimu naplno, tzn. booking, promo, částečně i produkční věci. Vše se řeší s velkým předstihem. Line-up už máme, řekl bych, z 80%  hotový. Myslím, že je to hodně důstojný line up, který si letošní oslava fakt zaslouží.

Jelikož nás čeká to jubileum, chystáte pro návštěvníky něco speciálního oproti předešlým ročníkům?

Nic speciálního jako třeba ohňostroj, Jirka Krampol jako moderátor, reunion Golden Kids a podobně se nechystá. Snažíme se dělat každý ročník na maximum, takže ani letos to nebude jinak. Prostě to oslavíme jako vždy. Jediný, co se připravuje, je dokument o Mighty.

Když se podíváš zpětně na těch 10 let, můžeš stručně popsat, co se povedlo, nebo naopak nepovedlo?

Nejvíc se povedlo to, že ten festival vůbec vznikl a že se kolem něj udělala skvělá parta lidí, fanoušků a kapel, která ve srovnání s jinými festivaly působí spíš jako rodina. Ale přitom není nijak uzavřená nebo elitářská. To je na Mighty to nejcennější. Kamkoliv po Čechách jedu (a nejen po Čechách), vždycky tam najdu kámoše, který bych, nebýt Mighty, považoval jen za známý. Jinak naštěstí nikdy nebyl žádný větší průser. Největší problém byly snad fronty na pivo. Kromě počasí, který není v naší moci ovlivnit, bylo vždycky všechno ok. Samozřejmě festival rostl nejen co do počtu návštěvníků, ale taky se zdokonaloval po produkční stránce a v současnosti je to jeden z nejlépe udělaných festivalů ve střední Evropě. Přitom si zachovává svojí nezávislost a jedinečnou dramaturgii. Jezdí k nám lidi z celého světa a všichni si to strašně chválí. To se taky hodně povedlo.

[youtube id=“8XH2Qv2hxDo“ width=“620″ height=“360″]

Letos se vám podařilo po několika letech námluv dostat na festival švédské Perkele. Ti však chvíli figurovala i na seznamu kapel festu Pod parou. Vím, že jste vydali prohlášení na oficiálních stránkách festivalu, přesto, můžeš celou situaci ve zkratce připomenout, kdyby jí náhodou někdo nezaznamenal?

My jsme s nimi byli domluvený už od minulého léta, kdy to na poslední chvíli zrušili kvůli svatbě někoho příbuzného. Proč se najednou objevili na stránkách Pod Páry, nevím.

Když jsme u těch kapel, která kapela si řekla vůbec nejvíc za vystoupení na festu, a můžeš alespoň řádově nastínit částku? Setkáváš se s tím, že by kapely měly nějaké nesmyslné požadavky a „hvězdný manýry“ nebo je většina kapel bezproblémových?

Nejvíc chtěli Ska-P a Dropkick Murphys. Jednalo se o šesticiferný částky. Jinak 90 % kapel je naprosto v pohodě, 9 % jsou v pohodě, buď dokud nedostanou drogy, nebo naopak až když je dostanou, a 1 % jsou prostě od začátku do konce hvězdičky. Například Buzzcocks si naporoučeli brutálně drahý šampaňský (jedna lahev za 4500 korun) pro každého. Měli je v ledničce, jenže na to zapomněli. Když pro ně stage manager přišel, že mají jít hrát, tak řekli, že dokud nedostanou to šampaňský, tak nehrajou…

V minulých letech jste dostali pokutu za překročení hlukových limitů. Můžeš situaci popsat ze svého pohledu?

Ty pokuty dostáváme od začátku, co jsme se přestěhovali na letiště do Tábora. Už se to blíží dohromady ke dvěma milionům. Odvoláváme se, ale zatím to nedopadlo dobře, takže půjdeme asi k Nejvyššímu soudu. Je to bohužel tím, že u nás je zákon, který nejen že povoluje hlukovou normu, kterou překročíš i hlasitějším zpěvem bez aparátu, ale navíc umožňuje udělovat pokuty, jak se zrovna kterému hygienikovi zlíbí. Takže například Trutnov Open Air dostal pokutu v řádech desetitisíců. My v řádech statisíců. Přitom nám byl naměřen menší hluk. Ten zákon je postaven tak, že kdykoliv může kdokoliv zničit jakoukoliv kulturní akci. Nevím, co tím politici sledují, ale za tohle jsme klíčema rozhodně nezvonili.

Není žádným tajemstvím, že drhneš struny v kapele Prague Conspiracy. Na začátku roku jste měli dlouhou koncertní pauzu, z jakého důvodu? Co jste během pauzy dělali?

Aneta (zpěvačka, pozn. red.) šla na operaci zubů a dali jí rovnátka. Původně jsme chtěli ty dva měsíce skládat a zkoušet, ale jak už to tak bývá, stihli jsme prdlajs, jelikož máme všichni dost napilno i bez kapely. Takže dát si kratší pauzu nám přišlo vhod. Vlastně jsme takhle dlouho pauzu neměli několik let.

Na Mighty Sounds jste natáčeli novej klip, ale vydání se nějak pozdrželo, jak to s klipem vypadá teď?

Vypadá to s ním stejně, jako před půl rokem – bude co nevidět. :-)

[youtube id=“6-BPzANZxWE“ width=“620″ height=“360″]

V loňském roce jste vydali debutové album Renegades, jakou má nahrávka odezvu u posluchačů? Je v dohlednu příprava další desky?

Reakce jsou velmi dobrý. Podařilo se nám díky ní konečně zbavit puncu ex-ska kapely. Další desku zatím neplánujeme, jelikož jsme neměli čas dělat na novém materiálu. Těch pár věcí, co se rýsují, vydáme asi jen jako singly. V květnu jdeme do studia a bude to zase o kousek jinde než doposud.

Kapela prošla celou řadou personálních změn, ty jako jediný zůstáváš pevně na místě. Jak dlouho hrajete v aktuální sestavě, a dá se říct, že spolu nějakou dobu vydržíte?

Aktuální sestava funguje od září. Vzdal jsem se jakýchkoliv prognóz a přání ohledně naší sestavy a naší budoucnosti. Prostě chceme hrát a dělat hudbu. To je náš jediný cíl. Jestli v téhle nebo jiné sestavě to netuším.

Máš ty jako nejdéle sloužící „konspirátor“ přehled o tom, kolik jste s kapelou odehráli koncertů? Kde (ve kterých zemích) jste za dobu své existence zahráli?

Řekl bych, že to bude hodně přes 500 koncertů. V dobách, kdy jsme hráli nejvíc, jsme odehráli až 130 koncertů za rok a i teď to bývá okolo 80-100. Hráli jsme jen v nejbližším okolí. Maďarsko, Německo, Holandsko, Švýcarsko… Zatím žádnou velkou exotiku nechystáme. Jsou ale určitý možnosti a důvody, proč jet do Brazílie, tak uvidíme.

Nebudu ti pokládat tradiční závěrečnou otázku, proč by měli lidi dorazit na Mighty tour, protože předpokládám, že účast bude hojná. Můžeš prozradit, jakou ohnivou vodu v kapele preferujete? Jde o to, aby měl fanoušek ulehčenou úlohu, až vás bude chtít na baru odměnit za váš výkon.

Máme rádi bourbon. Jack nebo Jim. Spíš víc než míň.

Související

Back to top button